AB Adalet Divanı, Almanya’dan beş Türkün açtığı davada kararını açıkladı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği (AB) bünyesindeki en yüksek yargı mercii olan Avrupa Adalet Divanı, Almanya’dan beş Türkün açtığı davada kararını açıkladı.

Türkiye’den Almanya’ya göç eden ve Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde yaşayan beş kişi, 1999 yılında Alman vatandaşlığına geçmiş ve Alman kanunları gereği Türkiye vatandaşlığından ayrılmıştı. Almanya vatandaşlığına geçtikten sonra yine Türkiye vatandaşlığı almak için müracaatta bulunan beş Türk, bu nedenle otomatikman Alman vatandaşlığını kaybetmiş, bunun üzerine yargı yoluna başvurmuştu.

DW Türkçe’nin aktardığına nazaran Alman mahkemesi, davacıların Alman vatandaşlığının yanı sıra AB içinde özgür sirkülasyon ve ikamet üzere AB vatandaşlık haklarını da kaybetmeleri nedeniyle görüş bildirmesi için mevzuyu Avrupa Adalet Divanı’na havale etmişti.

‘ALMANYA’DAKİ YASA AB HUKUKUNA TERS DEĞİL’

Divan, AB üyesi olmayan bir devletin vatandaşlığına istekli olarak geçen bir kişinin Alman vatandaşlığını kaybedebileceğini, bu tarafta Alman kanunlarında yer alan düzenlemenin AB hukukuna ters olmadığını bildirdi. Lüksemburg’daki mahkeme, bu durumda AB vatandaşlık haklarının da kaybedileceğinin dikkate alınması gerektiğine vurgu yaptı.

AB’ye üye devletlerin vatandaşlıkla ilgili şartları kendilerinin belirleyebileceğine işaret eden Divan yargıçları, “Bir devletin kendisiyle vatandaşları ortasında özel bir bağlılık ve sadakate dayalı alakayı korumak istemesinin legal olduğuna” hükmetti. Yargıçlar, öbür yandan şahısların, AB vatandaşlığının kaybedilmesinin kendileri açısından orantısız sonuçlara yol açıp açmadığına dair mahkemelere başvurabilmeleri gerektiğine de vurgu yaptı.

ALMANYA İKİLİ VATANDAŞLIĞA YEŞİL IŞIK YAKMIŞTI

Almanya’da koalisyon hükümeti, ikili vatandaşlık önündeki manileri kaldıran yeni düzenlemeleri yürürlüğe sokmaya hazırlandığı için Divan kararının Türkler aleyhine kıymetli bir tesirinin olması beklenmiyor. Yeni vatandaşlık yasası, Haziran ayı sonunda yürürlüğe girecek.

Almanya’da ikili vatandaşlığa şimdiye kadar yalnızca istisnai durumlarda müsaade veriliyor, Türk vatandaşlığına geçen kişi otomatikman Alman vatandaşlığını kaybediyordu. Yeni düzenlemeyle öbür bir vatandaşlığa geçmek isteyen Alman vatandaşları, Alman makamlarından müsaade almak zorunda olmayacak ve Alman vatandaşlığını da kaybetmeyecek. Birebir biçimde Alman vatandaşlığına geçmek isteyen bir Türk’ün Türk vatandaşlığından çıkması gerekmeyecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AB Adalet Divanı, Almanya’dan beş Türkün açtığı davada kararını açıkladı.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin