İnsanlık Tarihinde En Uzun Yapılar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsanlar inşa etmeye başladıklarından beri inşa etmeye devam ediyorlar. Binlerce yıl boyunca, birçok ihamdan dolayı yapılarımız, gökyüzüne hakikat gitgide daha yükseğe ulaştı. Eski Mısırlılar firavunlarının mumyalanmış vücutlarını korumak için devasa piramitler inşa ettiler. Hıristiyanlar, cennetlerine hakikat uzanan katedraller inşa etmek için kemerli payandalar ve tonozlu kemerler üzere Gotik mühendislik yeniliklerini kullandılar. Dünya çapında birçok insan imali binalar bir müddet zarfında dünyanın en yüksek binalar unvanına sahip… 4500 yıl öncesinden günümüze, Giza ‘dan Dubai’ye kadar bu unvana sahip olmuş yapıları sizin için derledik.

Kaynak: https://www.smithsonianmag.com/innova…

12. Keops Piramidi – Mısır, Kahire. 139 metre (M.Ö. 2550- M.S. 1311)

Insanlik Tarihinde En Uzun Yapilar 0 N5Iatapr

Keops yahut Giza Piramidi, Mısır’ın en büyük piramidi olarak bilinir. Piramidin rengi ekseriyetle kum rengi olarak düşünülse de Altın Çağ Devrinde aşınan yepyeni kireçtaşı kaplaması vakitle gözleri kamaştıran bir beyaz renge bürünmüştü. Orta Çağ ve Rönesans Devri esnasında rakipleri yükselip yıkılırken Khufu dünyanın en yüksek binası olarak üç defa saltanat sürmüştür. Nal kireçtaşı kaplama vakitle aşınmıştır. Dorukta neredeyse 4000 bin yıl geçirdiği eşsiz birinci periyot boyunca yükseklik açısında yanına yaklaşan tek rakibi yılmadan önce 106,68 metreye ulaşan İskenderiye Feneriydi.

11. Strazburg Notre Dame Katedrali – Fransa,Strazburg. 142,03 metre (1647-1874)

Insanlik Tarihinde En Uzun Yapilar 1 Jhbtlmoe

Lincoln katedralinden sonra en yüksek unvanını elinde tutan Notre Dame Katedralidir ve bunu uzun müddet elinde tutmuştur. Victor Hugo onu ‘narin bir mucize’ olarak isimlendirirken, Goethe onu ‘yüce bir halde yükselen, geniş yayılan bir İlah ağacına’ benzetmiştir. Katedral uzun tarihi boyunca birçok savaşta hasar görmüştür. Mermiler 1870 yılındaki Fransa-Prusya Savaşı sırasında katedralin nefini ateşe vermiş; I. Dünya Savaşı sırasında iki çanı metalleri için sökülmüş ve II. Dünya Savaşı’ndaki Nazi işgali sırasında Hitler’in ordusu vitray pencerelerini çalmıştır. Bu pencereler 1945’te bir Alman tuz madeninde ABD Ordusu’nun Anıt Adamları (Monuments Men) isimli bir küme görevlendirilmiş sanat muhafaza vazifelisi tarafından yine keşfedilmiştir.

10. Washington Anıtı – ABD, Washington DC. 169,34 metre (1884-1889)

Insanlik Tarihinde En Uzun Yapilar 2 Vw5Csibz

Tanrıya atfedilen yüksek yapıların periyodunu bitirin Washington Anıtı, ABD’nin birinci lideri olan George Washington anısını yapılmıştır. Mali sıkıntılar nedeniyle yarıda bırakılan inşaat dikilitaş iki evrede ve üç farklı mermerle inşa edildi. Taşlar farklı formda yıpranmıştır ve ziyaretçiler renklerindeki hafif kontrastı hala görebilirler. Mucizevi bir halde anıtın inşasında hic bir harç kullanılmamıştır. Yalnızca taşların yükü ve ortalarındaki sürtüşmesi ile ayakta duruyor.

9. Lincoln Katedrali – İngiltere, Lincoln. 160,02 metre (1311-1548)

Insanlik Tarihinde En Uzun Yapilar 3 Qs4Sfevu

Bu erken devir Gotik şovun inşası üç yüzyıl sürdü. Merkezdeki kule ucunun üretimi bittiğinde katedral, Lincolnshire’daki zirveden gökyüzüne hükmediyordu. Kilisenin melek oymalarıyla tamamlanmış ünlü korosunu, yakındaki bir sütunun doruğuna oyulmuş boynuzlu bir grotesk olan ve mahallî olarak sevilen ‘Lincoln Imp’ izliyor. Hikâyeye nazaran, şeytan tarafından fesat çıkarmak için gönderilen Şeytan’ın uşağı, intikamcı bir melek tarafından kiliseyi bir daha terk etmemek üzere taşa dönüştürülmüştür. Lincoln Katedrali’nin inşasıyla birlikte ‘dünyanın en yüksek binası’ unvanı, Hıristiyan kiliselerinin yarıştığı bir periyoda girmiştir. 1548 yılında Lincoln’ün doruğu makus bir fırtınada yıkıldıktan sonra, Almanya’nın Stralsund kentindeki Aziz Mary Kilisesi 150,88 metre yüksekliğiyle bu unvanı aldı. Mary’nin kulesi yıkılmasından sonra unvan bir Fransız kilisesini doruğa taşımıştır.

8. Eyfel Kulesi – Fransa, Paris. 312,12 metre (1889-1929)

Insanlik Tarihinde En Uzun Yapilar 4 Hmd9Yfp5

Alexandre-Gustave Eiffel Orijinal bir formda 300 metrelik Kule olarak isimlendirdiği kafes stilindeki Kulesini 1889’da Dünya Fuarı’nda tanıttı. Lakin yüksekliği tam olarak sabit değildir. Demirleri sıcaklığa bağlı genleştiği için yaz mevsimlerinde birkaç santim yükselir ve kış mevsimlerinde küçülür. Metalin bütünlüğünü korumak ve koruma etmek için birçok elle olmak üzere 19 kere boyanmıştır.

7. Chrysler Binası – ABD, New York. 318,75 metre (1929-1931)

Insanlik Tarihinde En Uzun Yapilar 5 Mcrfazfs

Otomotiv mühendisi ve iş adamı Walter P. Chrysler, bu Arka Deco mükemmelinin yazgısını baştan beri gözünde canlandırmıştı. Dünyanın en yüksek binasını tasarlamak için mimar William Van Alen’i görevlendirdi ve Chrysler Binası hakikaten de bir yıldan fazla müddetle en üst sırayı işgal etti. Kargalarla ve krom-nikel çelikle süslenmiş olan kule, 1930’larda Chrysler araba salonuna da konut sahipliği yapıyordu.

6. Empire State – Binası, ABD New York. 381 metre (1931-1970)

Insanlik Tarihinde En Uzun Yapilar 6 G7Tjfwtu

Chrysler Binası uzun müddet tepedeki yerini koruyamadı. O periyotta, Empire State Binasının inşaatına zati başlanmıştı ve yalnızca 13 ay sonra, Midtown komşusunu geride bırakacaktı. Kuleye ilişkin Arka Deco lobisi tarihi bir anıt olarak kabul edilirken, birçok ziyaretçi doruktan görüntüyü görmek için geliyor. Ülkenin en üst turizm çekim yeri olarak belirlenmiş olan kule, her yıl dört milyon ziyaretçi ve yaklaşık her yıl 25 yıldırım çarpması çekiyor.

5. Dünya Ticaret Merkezi – ABD, New York. 416 metre (1970-1973)

Insanlik Tarihinde En Uzun Yapilar 7 Ucfd5L3L

Dünya Ticaret Merkezi’nin iki kulesinin birçok farklı ismi vardı: ‘Bir’ ve ‘İki’; ‘Kuzey’ ve ‘Güney’; ve gayri resmi olarak, devasa projeyi destekleyen Rockefeller kardeşler için ‘David’ ve ‘Nelson’. Büyük dedeleri John D. Rockefeller’ın örnek aldığı çalışkanlıkla, David milletlerarası ticareti teşvik edecek ve ABD’nin global ticaretteki liderliğini sembolize edecek bir Dünya Ticaret Merkezi’nin inşası için lobi faaliyetlerinde bulundu. Liman Yönetimi proje üzerine çalışırken, Nelson da New York valisi olarak inşaatı mümkün kılan maddeyi imzaladı. İkiz Kuleler tamamlandığında, Empire State Binası’nı 100 feet kadar gölgede bırakıyordu.

4. Willis Kulesi – ABD, Chicago, 442,04 metre (1973-1996)

Insanlik Tarihinde En Uzun Yapilar 8 Z7Bhzsc4

Willis Kulesinin üretimi tamamlandıktan sonra Chicago, New York kentinin dünyanın en yüksek başşehri unvanını elinden almıştır. Büyük mağaza devi Sears, Roebuck and Company için inşa edilen bina başlangıçta Sears Kulesi olarak biliniyordu. Açık havalarda ünlü gök güvertesinden Indiana, Wisconsin, Michigan ve natürel ki Illinois üzere kentleri görebilirsiniz.

3. Petronas İkiz Kuleleri – Malezya, Kuala Lumpur, 452,19 metre (1996-2004)

Insanlik Tarihinde En Uzun Yapilar 9 P6Jr6Fjz

Malezya’nın petrol şirketi olan Petronas için ana merkezi olarak inşa edilmiştir. Bu ikiz kuleler 41. ve 42. katlarında iki kat yüksekliğinde bir köprü ile birbirine bağlanmıştır. Binaları sabitleyen, yerin 121,92 metre altına uzanan bir temeldir. Her bir kulenin ayak izinin hali, klasik bir Malezya İslami hali olan sekiz köşeli yıldızdan esinlenmiştir.

2. Taipei 101 – Tayvan, Taipei. 508 metre (2004-2010)

Insanlik Tarihinde En Uzun Yapilar 10 Oj59A23T

Taipei Finans Merkezi, 2004 yılında Yeni Yıl arifesinde, artık meşhur olan yıllık havai fişek şovlarının birincisini gerçekleştirerek büyük bir patlama yaptı. Kimilerine nazaran kulenin tasarımı, Doğu Asya’nın klâsik katmanlı kulesi olan bir pagodayı anımsatmaktadır; lakin kulenin mimarı aslında binanın görünümünü bir bambu sapına dayandırmıştır. Günümüzde Taipei 101 olarak bilinen kulede kapalı ve açık bir gözlemevi, bir alışveriş merkezi ve üst seviye restoranlar bulunmaktadır.

1. Burj Khalifa, BAE – Dubai. 828,9 metre (2010- günümüze kadar hala en yüksek yapıt)

Insanlik Tarihinde En Uzun Yapilar 11 Ortcj9Rc

Bu devasa gökdelen, 1,6 milyar dolarlık bir bütçeyle yalnızca 6 yıl içinde inşa edilmiştir. Dünyanın en yüksek binası rekorunu elinde tutan Burj Khalifa tıpkı vakitte en yüksek müşahede güvertesi, en uzun asansör boşluğu ve daha fazlası için rekorları kucaklıyor. Işıltılı kule 200 katlı, fakat yalnızca 160’ı oturulabilir durumda. Ayrıyeten binanın boyutunun yüzde 29’u yalnızca gösteriş için yapılmıştır. Yerler, yapının yüksekliğini artırmak için yapısal dayanaklarla doldurulmuştur. Giorgio Armani tarafından tasarlanan bu dev binanın erişilebilir katları, beş yıldızlı bir otele, ofislere, restoranlara ve konutlara mesken sahipliği yapmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İnsanlık Tarihinde En Uzun Yapılar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin