Almanya’da Ausbildung (mesleki eğitim) nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya’ya çalışmaya gitmenin en iyi yollarından birisi Ausbildung eğitimidir. Peki nedir bu Ausbildung biliyor musunuz? Türkçede mesleki eğitim, çıraklık anlamına gelen Ausbildung, birçok kişiye Almanya’nın kapılarını açarken, aynı zamanda hem bir mesleği ustasından öğrenmiş oluyorsunuz hem de eğitim alırken bir yandan da Almanya’da geçinecek gelir elde edebiliyorsunuz.

Ausbildung nedir?

Mesleki eğitim ya da çıraklık olarak dillendirebileceğimiz Ausbildung, Almanya’da meslek edinmenize yardımcı olan bir çalışma türü olarak açıklanabilir. Mesleki eğitim ile haftada bir kez teorik ders 4 gün uygulamalı ya da 2 gün teorik ders 3 gün uygulamalı eğitim alırsınız. Teorik ders günlerinin sayısı sizin bulduğunuz mesleki eğitime göre farklılık gösterebilir.

Ausbildung verilen meslekler

Almanya’da mesleki eğitimler neredeyse her alanda veriliyor diyebilirsiniz. Sağlık, lojistik, gastronomi, satış pazarlama, marangozluk, finans, yazılım gibi birçok alanda ilgili ilanlara başvurarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu konuda A’dan Z’ye tüm meslekleri bulabileceğiniz bir adresi de sizinle paylaşıyoruz.

Mesleki eğitim süresi

Almanya’da ausbildung için süre eğitime göre farklılık gösterebilir. Eğitim süresi 2-4 yıl arasında değişiklik gösterir. Örneğin başvurduğunuz alanda Türkiye’de bir eğitim sahibisiniz diyelim. Bu noktada Türkiye’de eğitim aldığınız kurumda gördüğünüz dersler, Almanya’da mesleki eğitim derslerinizle uyuşuyorsa bu dersleri saydırarak, eğitim sürenizi azaltabilirsiniz.

Ausbildung’da maaş veriliyor mu?

Mesleki eğitim sırasında, çalıştığınız süre boyunca maaş alırsınız. Aldığınız bu maaş da Almanya’da aylık olarak yaşam masraflarınızı karşılamanıza olanak tanır. Aldığınız maaş ise çalıştığınız şehir ve mesleğe göre değişiklik gösteriyor. Araştırmalarımıza göre 2024 yılı brüt aylık asgari ausbildung ücretleri şöyle:

Eğitim YılıAsgari Maaş
Birinci yıl649 Euro
İkinci yıl766 Euro
Üçüncü yıl876 Euro
Dördüncü yıl909 Euro
Bu ücretler brüt ücret ancak herhangi bir vergi kesintisi yapılmaz. Yalnızca sosyal güvenlik katkı payları düşürülerek ödemesi gerçekleştirilir.

Kimler Ausbildung yapabilir?

Ausbildung yapabilmek için az sayıda kıstas bulunuyor. Bunlar kısaca:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • En az liseden mezun olmak
 • Yeterli seviyede Almanca bilmek

temel şartları oluşturuyor. Lise mezunları, önlisans ya da lisans mezunları yapabilir. Bu noktada şunu söylememiz gerekiyor ki yaşınız ne kadar gençse o kadar avantajınız artıyor.

Ausbildung nasıl bulunur?

Ausbildung için “Ausbildung Stellen 2024” yazarak internet üzerinden arama yapabilirsiniz. Böylece bu konuda iş bulabileceğiniz birçok site karşınıza çıkacaktır. Buradaki ilanlar üzerinden ilgili eğitim alanında başvurularınızı oluşturabilirsiniz.

Bu konuda Federal İstihdam Dairesi‘nin internet sitesini kesinlikle ziyaret ederek, oldukça detaylı bilgiler edinebilirsiniz. 2024 yılı için yayınlanan mesleki eğitim yapabileceğiniz alanlar ve iş açıklarını da sizinle paylaşıyorlar.

Eğer eğitim almak istediğiniz alana karar veremediyseniz, “BERUF AKTUELL – Lexikon der Ausbildungsberufe 2024” yazarak internet üzerinde aratabilirsiniz. Ulaştığınız dokümandaki eğitimlere göz atarak istediğiniz eğitim konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Örnek olarak Alman İş Kurumu’nun detaylı olarak hazırladığı bu belgeye göz atarak her mesleki eğitimle ilgili eğitim şartları, bu meslekte neler yapıldığı ve ne kadar maaş alındığıyla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Öte yandan ausbildung.de adresine giderek, mesleğinizi yazarak birçok eğitime ulaşabilir ve başvuruda bulunabilirsiniz.

Şimdi gelin Pflegefachmann/-frau“ mesleğini inceleyelim

Alman İş Kurumu’nun detaylı olarak hazırladığı belgeden bir meslek seçelim ve bu meslek eğitimi ile ilgili detaylara birlikte bakalım. Mesleğimiz Türkiye’de de Almanya’da çalışmak için sıklıkla aranan hemşirelik yani Pflegefachmann/-frau olsun.

Almanya’da hemşire ne yapar?

Pflegefachleute, hastalık bakımı, çocuk hastalıkları bakımı ve yaşlı bakımı alanlarında her yaş grubundan insanı bakar ve onlara hizmet eder. Temel bakım kapsamında, yardıma muhtaç insanları yataklarına yerleştirir ve beslenme ile kişisel bakımlarında onlara destek olur.

Evde sağlık hizmeti verirken, bakım teknikleri konusunda hasta yakınlarıyla da çalışır ve onlara eğitim verir. Tedavi eden doktorlarla koordinasyon halinde yaraları tedavi eder, infüzyonlar yapar, kan alma ve ponksiyon işlemlerini gerçekleştirir.

Ayrıca, muayenelerde yardımcı olur, doktorların reçete ettiği ilaçları veya iğneleri hastalara uygular ve onları operasyonlara hazırlar. Bunların yanı sıra, bakım ihtiyacının belirlenmesi ve bakım önlemlerinin planlanması, koordinasyonu ve dokümantasyonu gibi organizasyon ve yönetim görevlerini üstlenir. Hasta kabulünde, kalite güvencesinde ve ilaç stoklarının yönetiminde de görev alır.

Hemşire nerede çalışılır?

Almanya’da hemşireler, başlıca şu yerlerde istihdam bulunur:

 • Hastaneler, uzman doktor muayenehaneleri veya sağlık merkezleri,
 • Yaşlı yaşam ve bakım evleri,
 • Evde sağlık hizmetleri sunan kuruluşlar,
 • Kısa süreli bakım tesisleri,
 • Engelli bireyler için yaşam evleri.

Hemşireler ne kadar maaş alır?

Resmi belgede de görüleceği üzere Almanya’da ausbildung yapan bir hemşire ilk senede aylık 1191 euro, ikinci senede aylık 1252 euro ve üçüncü senede de aylık 1353 euro brüt maaş alır.

Mesleki eğitim için denklik nasıl alınır?

Lise diplomanızın tanınmasını öğrenmek için “Anabin” internet sitesini de ziyaret ederek, işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca mesleğinize karar verdiyseniz, o meslek odasını ve bölgeyi bularak, ilgili kuruma diplomanızı atarak denkliğinizi araştırabilirsiniz. Bu denkliği de ilgili odadan edinebilirsiniz.

Ausbildung için kabul aldım ne yapmalıyım?

İDATA’dan gün alacaksınız. Ulusal D tipi vizeye başvurmanız gerekiyor. Sonrasında belgeler için sizi çağırıyorlar, belgeleri teslim edeceksiniz. Ausbildung için kabul aldığınızı gösteren belge, dil sertifikası ve lise diploması tercümesini teslim etmeniz gerekiyor.

Ulusal vizeyle Almanya’ya geldikten sonra Yabancılar Şubesine giderek oturum kartınızı almalısınız. Kartı aldığınızda, mesleki eğitim süresi boyunca oturum izniniz olacak şekilde süre tanımlanıyor.

Ausbildung yaparken anmeldung yaptırmanız gerekiyor. Bunu genellikle çalıştığınız yerde barınma ihtiyacınızı karşılıyorsanız, orayı gösteriyorsunuz. Yanınızda belge olarak pasaportunuzu, çalışma belgenizi, kaldığınız yerin sahibinden alınmış belgeyle birlikte anmeldung için bulunduğunuz bölgeden sorumlu olan kurumdan ikamet işlemlerinizi yaptırıyorsunuz.

Mesleki eğitim sırasında yapılması gerekenler

Almanya’da ausbildung yaptığınız süre boyunca meslekten mesleğe farklılık gösterse de Berichtsheft yani staj defteri doldurmanız istenebiliyor. İşyerinde neler yaptığınız, okulda hangi konuları öğrendiğinizi bu deftere günlük ya da haftalık olarak yazıyorsunuz.

Eğer zorunlu tutuluyorsa bunu mesleki eğitim süreci boyunca yapmanız bekleniyor. Sınava gireceğiniz zaman da defteriniz istenebiliyor. Eğer sizden talep edilirse bu defteri sunmanız beklenir. Ancak böyle bir zorunluluk yoksa tabii ki tutmak zorunda değilsiniz.

Eğitim bittikten sonraki süreç

Eğitim bittikten sonra sınava girmeniz gerekiyor. Her mesleğin bir meslek okulu bulunuyor. Tüm ausbildung yapan kişiler, okulda aynı zamanda eğitim görüyor ve meslek okulları tarafından hazırlanan sınavlara girilmesi zorunlu tutuluyor. Mesleki eğitim süreci boyunca 2 kez sınava girmeniz gerekiyor. Biri ara sınav biri de final diyebileceğimiz sınav.

Yüzde 60 ve üzeri bir başarı elde ederseniz, eğitim sürecini başarıyla tamamlıyorsunuz ve artık vasıflı bir işçi olarak sayılıyorsunuz.

Artık iş ilanları üzerinden istediğiniz işlere başvuruda bulunabilir, tam zamanlı bir işe başvuruda bulunarak, Almanya’da yaşamaya ve çalışmaya devam edebilirsiniz. Ausbildung yapan kişiler genellikle eğitimin bitmesine 2-3 ay kala iş aramaya başlıyor ve eğitim bittikten sonra ustalık alanlarında iş sahibi olabiliyor.

Sınavdan başarısız olduğunuz senaryoya da değinecek olursak, o durumda en yakın tarihteki sınava yeniden girmeniz ve yüzde 60 ve üzeri başarı elde etmeniz bekleniyor. Sınavdan başarı elde edemezseniz, gördüğünüz eğitim sonucunda ustalık belgenizi almaya hak kazanamazsınız.

Ausbildung vizesi için gereken belgeler

Mesleki eğitim alabilmek için vize başvurusu sürecinde gereken belgeler ise şöyle;

 • Vize ücreti
 • Eğitim şirketi/işveren tarafından verilmiş yazılı onay/sözleşme
 • Sözleşmenin başlangıç tarihine kadar geçerli olan bir sağlık sigortası
 • En az B1 düzeyde orijinal dil sertifikası (Goethe, Telch, ÖSD, ECL)
 • Kronolojik özgeçmiş (orijinal ve 2 adet fotokopi)
 • Motivasyon&niyet yazısı
 • Diploma (Yeminli tercüman aracılığıyla Almancaya çevrilmeli)
 • 2 adet başvuru formu
 • Pasaport ve fotoğraflı pasaport sayfasının iki fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (35×45 mm olmalı ve 6 aydan eski olmamalı)
 • Eğitim verilen işletmeden verilen mesleki eğitim planı

Mesleki eğitim vize maliyeti

Ausbildung vize başvuru ücreti 75 eurodur. Ödemeyi Almanya Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğuna yapıyorsunuz.

Mesleki eğitim için bloke hesap

Almanya hükümeti, Almanya’da bulunduğunuz dönem boyunca geçinmenizi sağlayacak bir teminat istiyor. Bu nedenle de bloke hesabı şart koşuyor. Ancak mesleki eğitim için bu geçerli değil. Çünkü işveren ile anlaşarak sözleşmenizi oluşturduğunuzda, Alman hükümeti sizin ne kadar maaş alacağınızı görüyor. Bu durumda da bloke hesap istemeye gerek kalmıyor.

Ausbildung için örnek sözleşme

Ausbildung hakkında sık sorulan sorular

Ausbildung hakkında merak edilen birçok soru bulunuyor. Sizler için bu soruların yanıtlarını kısa ve öz şekilde bu bölümde yanıtlıyoruz.

Eğitim bittikten sonra ne olur?

Programın bitiminde yapılan sınavı geçen öğrenciler, ustalık belgesi almaya hak kazanıyor. Sonrasında ise kalifiye eleman olarak mesleğe başlayabilirsiniz.

Ausbildung için bloke hesap şart mı?

Evet şart. Almanya’da ausbildung yapmak isteyenler bloke hesap açtırmalı. Bildiğimiz kadarıyla bu hesap aylık olarak 934 Euro olarak hesaplanmalı.

Mesleki eğitim sonrası iş bulmak garanti mi?

Hiçbir eğitim, iş garantisiyle sonuçlanmaz. Ancak ausbildung, iş hayatındaki şansınızı ciddi oranda yükseltir. Bu konuda iş bulmak tamamen sizin becerinize kalmış.

Ausbildung sırasında başka iş yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. Haftada 10 saati aşmayacak şekilde ek işlerde çalışarak, kendinize gelir oluşturabilirsiniz. Ancak bu konuda ausbildung yaptığınız şirketin iznini almalısınız.

En çok maaşı hangi program verir?

Hemşirelik, gemi tamirciliği, elektrik teknisyenliği, hava trafik kontrolörlüğü, medya teknolojisi uzmanlığı, IT uzmanlığı, diş hijyenistliği, uçak tamirciliği ve laboratuvar teknisyenliği, en çok kazandıran programlar arasında yer alıyor.

Mesleki bilgimin olmadığı bir alanda ausbildung yapabilir miyim?

Evet yapabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bilgi sahibi olduğunuz alanda mesleki eğitim almak, diğer adaylara kıyasla sizi daha avantajlı duruma getirecektir.

Ausbildung için danışmanlık almak şart mı?

Hayır tabii ki bu bir şart değil. İşinizi bir danışmanlık şirketi ile halletmek size kestirme ve kolay bir çözüm gibi gelebilir. Ancak danışmanlık firmalarına başvurmadan da kendi araştırmalarınızla mesleki eğitim sürecine adım atabilirsiniz.

Akrabamın işyerinde ausbildung yapabilir miyim?

Hayır yapamazsınız. Mesleki eğitim belgesi almak için başvurduğunuz kurum, size bir sertifika vermeye yetkili olması gerekiyor. Almanya resmi kurumları tarafından bu konuda kurumlar ara ara denetleniyor. Size sertifika verme imkanı olmayan hiçbir kurum, işletme ya da kuruluşta, ausbildung yapamazsınız.

Almanya’ya iltica edenler mesleki eğitim alabilir mi?

Evet, yapabilir. Sığınma talebi yaparak iltica edenler, duldung almış kişiler de ausbildung için başvuru yaparak, kabul almaları durumunda mesleki eğitimlerini gerçekleştirebilir.

Ausbildung yaptığım yerden memnun değilim, değiştirebilir miyim?

Evet, değiştirebilirsiniz. Deneme süresi genellikle 6 ay oluyor. Bu süre içerisinde yazılı istifa dilekçesi vererek yeni bir mesleki eğitim için sözleşme yapabilirsiniz. Ancak bu iş değişikliğini Yabancılar Şubesi’ne bildirmeniz gerekiyor. Sonrasında yeni anlaşma yaptığınız yerle iletişime geçerek, geçişinizi yapabilirsiniz.

Deneme süresinin geçtikten sonra değişikliği yine yapabilirsiniz ama bu süreç biraz daha uğraştırıcı olabiliyor.

The post Almanya’da Ausbildung (mesleki eğitim) nedir? appeared first on Vasistdas.de.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Almanya’da Ausbildung (mesleki eğitim) nedir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin