Yeni bir ‘Kırım Savaşı’ mı geliyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün, Moskova’daki terör saldırısının ardından yaptığı değerlendirmede, Rusya’nın Avrupa destekli Ukrayna ile girdiği savaşın mümkün boyutlarını Kırım Savaşı öncesi güçler istikrarına dikkat çekerek değerlendirdi

“AVRUPA-AVRASYA SAVAŞI”

Moskova saldırısının en kıymetli çıktısı, Putin’in artık savaş kelamını telaffuz etmesi oldu. Buradaki inceliğe dikkât etmek gerekiyor. Putin bunu hâl-i hazırda mevcut olan ve Rusya’nın savaş değil, şimdiye kadar özel operasyon olarak gördüğü Rusya-Ukrayna savaşı için telaffuz etmiyor. Kolay bir vites değişimi değil bu. Putin ve öbür Rus devlet adamlarının açıklamalarından Rusya-Ukrayna savaşının artık Rusya-Ukrayna savaşı olmaktan çıktığını anlamamız gerekiyor. Bu artık, kıt’asal düzlemde kelam edecek olursak, Anglosaksonların geriden desteklediği bir Avrupa-Avrasya savaşıdır. Öznelerin devletler seviyesinde ismini koyacak olursak bir Rusya-Weimar Üçlüsü (Almanya- Fransa-Polonya) ortasındaki bir savaş bu. İçine bir çırpıda Beyaz Rusya, Moldova, İsveç, Norveç, Finlandiya ve tekmil Baltık devletçiklerini alabilecek bir potansiyeli var. Bu potansiyelin çarçabuk Balkan yarımadasına, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan’a da sıçrayıp yayılabileceğini unutmamak gerekiyor.

BALTIK VE KARADENİZ ISINDI

İçine çarçabuk Balkanları alabilecek Baltık ve tekrar içine çarçabuk Kafkasya’yı alabilecek olan Karadeniz, mümkün Rusya-Avrupa savaşında iki kritik havzayı oluşturuyor. Son vakitlerde yaşanan hâdiseleri temel alacak olursak bu iki denizin ne kadar da ısındığını görebiliriz. Her ikisi de Türkiye’yi yakından alâkadar ediyor. Artık gelişmelere bir bakalım. Rusya Kuzey Karadeniz kıyısında mutlak hâkimiyet kazanmak ismine Odesa’ya gözünü dikmiş durumda. Moldova’daki uzantısı olan Transdinyester hareketlenmiş durumda. Fransa, bunun kendisi için kırmızı çizgi olduğunu, Odesa işin içine girerse Weimar Üçlüsü eşliğinde direkt müdahale edeceğini ısrarla söylüyor.

YENİ BİR KIRIM SAVAŞI MI GELİYOR?

Akla ister istemez 1853-1856 ortasında yaşanmış olan Kırım Savaşı geliyor. Kırım Savaşı da Tuna havzasında o vakitler Osmanlı mülkü içinde yer alan Eflâk ve Boğdan; yâni bugünkü Romanya ve Moldova’ya saldırmasıyla başlamış; daha sonra Kafkasları içine almamış mıydı? Bu savaşta Rusya tekrar tek başına değil miydi? Kırım Savaşının fitilini temelde, Ortodoksluk-Katoliklik hasımlığı üzerinden Rusya-Fransa tansiyonu ateşlememiş miydi? Fransa’nın Moldova, Romanya ve Ermenistan’da uzunluk göstermesini dikkate aldığımızda, çarçabuk, yeni bir Kırım Savaşı mı gündeme geliyor, sorusunu sormamak için bir sebep var mı? Kırım Savaşı arefesinde yaşanan Fransa-Polonya ittifâkının bir benzerini bugün de yaşamıyor muyuz? Rusya’yı Avrupa’dan uzaklaştırmak konusunda Birleşik Krallık Fransa ile ittifâk etmiyor muydu? Vakit içinde ittifaka dâhil olan merkezî Avrupa, bilhassa Avusturya değil miydi? Bugün Almanya’yı onun yerine koymamak için bir sebep var mı?

Bugünün kuvvetler istikrarının o vakitlere göre çok farklı olduğunu görmüyor değilim. Daha öteki mukayeseler üzerinden Kırım Savaşının yaşandığı günler ile bugünkü durumlar hakkında çok sayıda farklılık ortaya koyulabilir. Bunlara itirâz edecek değilim. Lakin benzerliklerin en az farklılıklar kadar; hatta onlardan daha baskın olacağını sav etmekten de geri duracağım zannedilmemelidir. Mark Twain’in dediği üzere târih tekerrür etmese de kâfiyelenir.

TÜRKİYE MÜMKÜN SAVAŞTA NEREDE OLUR?

Sadete gelecek olursak şu soru bizim için soruların sorusudur: Osmanlı’nın bakiyesi olan Türkiye beklenen bir yeni Kırım savaşının neresinde olacaktır? Kırım Savaşını kâğıt üzerinde kazanan tarafındaydık. Ancak bu bizim için tam bir Pirus zaferi oldu. Paris Konferansı üzerinden Avrupa’nın gûya hüsnükabulüne mazhar olduk. Çarçabuk gerisinden Avrupa’nın hayır diyemeyeceğimiz dayatmaları geldi. Çözülmeyi kolaylaştıracak 1856 Islahat Fermânı ilân edildi. Ağır bir borç yükü altına sokulduk. Olduğu kadarıyla bile ekonomik bağımsızlığımızı kaybettik. Batı’nın ipiyle kuyuya inmenin ne olduğunu merak edenler için Kırım Savaşı bir milâttır.

Lütfen Türkiye-Batı ilgilerinin estirdiği ılık rüzgârlar tatlı tatlı yüzümüzü yalarken gaflete düşmeyelim. Kırım Savaşını hatırlayalım… Târih tekerrür etmiyor, lakin kâfiyeleniyor… Unutmayalım…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yeni bir ‘Kırım Savaşı’ mı geliyor?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin