Yalnızlığınızı artırır, ruh sağlığınızı bozar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Kısmı Lideri Doç. Dr. Ali Erdoğan, son periyotta evlilik oranlarında düşüş olduğunu, yalnız yaşayan insanların arttığını kaydetti.

Yalnız yaşayan insanların psikiyatrik açıdan meşakkatlerinin oluştuğuna dikkati çeken Doç. Dr. Erdoğan, yalnızlıkla depresyon, anksiyete üzere hastalıkların arttığını, toplumsal medya kullanımının yalnızlığı tetiklediğini, insanların yüz yüze etkileşim halinde olmasının ruhsal açıdan daha sağlıklı olduğunu söyledi.

‘İNSAN BİRBİRİNE MUHTAÇTIR’

Doç. Dr. Erdoğan, yalnız yaşayan insanların oranının arttığını belirterek, bunun çeşitli nedenlere bağlı olduğunu belirterek, “Bu nedenlerin ortasında kimi ruhsal sorunlar, ekonomik şartlar üzere sıkıntılar olabilir. Psikiyatrik açıdan yalnızlık tavsiye edilen bir durum değil. Yalnızlığın ruhsal ezaları, depresyon, anksiyete üzere hastalıkları artırdığı bilimsel çalışmalarda gösteriyor. Evliliğin, çocuk sahibi olmanın ruhsal hastalıklardan kollayıcı olduğuna dair birçok bilimsel yayın var. O yüzden yalnızlık bireylerin ruhsal manada daha makûs hissetmesi, insanlardan uzaklaşması, ruhsal hastalıklara yatkınlaşmasını sağlıyor. İnsan toplumsal bir varlık. İnsan birbiriyle etkileşim halinde olan bir varlık. Tarih boyunca da daima bu türlü olmuş, mağara devrinden beri de birlikte, etkileşim halinde yaşamışız. O yüzden yalnızlık ruhsal olarak, psikiyatrik açıdan önerilen bir durum değil. İnsan birbirine muhtaçtır” dedi.

‘YÜZ YÜZE ETKİLEŞİMİ TAVSİYE EDİYORUZ’

Yalnızlığın bilhassa toplumsal medyanın kullanımıyla daha çok arttığını kaydeden Doç. Dr. Erdoğan, “Aslında ismi toplumsal medya lakin asosyal medya diyebiliriz. Zira sosyalleştiğimizi zannederken aslında asosyalleşiyoruz. Tek bir odada rastgele bir toplumsal medya üzerinden arkadaşlarımızın yaptığı etkinliklere bakıyor ya da onlarla konuşuyoruz lakin sosyalleşmiyoruz, aslında yalnızlaşıyoruz. Toplumsal medya, internet kullanımının artması, yalnızlığı artıran bir durum. Bu da bireylerde yalnızlaşmayı, bilhassa ikili bağlantıları bozan, etkileyen engelleyen bir durum. O yüzden toplumsal medyada toplumsallaşmak uygun değil. İnsan yüz yüze etkileşim içerisinde var olan bir canlı. Kesinlikle yüz yüze etkileşimi tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

‘SOSYAL MEDYANIN TESİRİYLE BİRTAKIM ŞEYLERİ ÇABUK TÜKETİYORUZ’

Sosyal medyanın tesiriyle insanların sevgili olmak yahut evlenmek üzere sorumlulukları almak istemediğini belirten Doç. Dr. Erdoğan, “Bunun toplumsal medyanın tesiri olduğunu düşünüyorum. Tahminen birtakım şeyleri çabuk tüketiyoruz. Bilhassa münasebetleri çok süratli yaşayıp çok süratli tüketiyoruz. Bu nedenle de sağlıklı, sürdürülebilir ilgi yürütemiyoruz. İnsanların toplumsal medya aracılığıyla birbirine kolay ulaşabiliyor olmasının tesiri olduğunu düşünüyorum. Bu da birtakım kavramları çabuk tüketiyor. Bireylerin, süren münasebetini yahut keyifli bir alaka içerisinde olmasını engelliyor” dedi.

‘NE KADAR TOPLUMSALLIK O KADAR UYGUN BİR RUH SAĞLIĞIDIR’

Yalnız yaşayan insanlara tavsiyelerde bulunan Doç. Dr. Erdoğan, “Mutlaka ve kesinlikle yalnızlıktan uzak kalsınlar. Toplumsal etkileşim içerisinde olsunlar. İkili bağların ruhsal manada onları koruyacağı fikrinde olmaları, bu nedenle sosyalliklerini artırmalarını tavsiye edebiliriz. Zira toplumsallaşmak ruh sıhhatinizi koruyacaktır. Ne kadar toplumsallık o kadar güzel ruh sağlığıdır” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yalnızlığınızı artırır, ruh sağlığınızı bozar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin