Türk partisine fon yok

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya’da çoğunluğu Türk olan göçmenlerin bu yılın başında kurduğu Die Demokratische Allianz für Vielfalt und Aufbruch (DAVA) Partisi için hiçbir banka hesap açmaya yanaşmazken, parti yetkilileri bu durumun Almanya hükümetinin baskıları nedeniyle gerçekleştiğini sav etti.

Turk Partisine Fon Yok 0 Zkvuaenc

BANKALARLA MÜCADELE

Almanya’da 2024 yılının ocak ayında kurulan Çeşitlilik ve Yenilenme İçin Demokratik İttifak manasına gelen Die Demokratische Allianz für Vielfalt und Aufbruch (DAVA) Partisi, bankalarla uğraş ediyor. Çoğunluğu Almanya’da yaşayan 2. kuşak Türk göçmen üyelerden oluşan DAVA Partisi’ne hiçbir banka hesap açmazken, parti yetkilileri bu durumun Almanya hükümetinin baskıları nedeniyle yaşandığını tez ediyor.

‘GÖÇMENLERİN SESİ OLACAĞIZ’

Parti yetkilileri, öncelikli gayelerinin siyasi arenada yeteri kadar temsil edilemeyen göçmenlerin sözcüsü olmak olduğunu belirtirken, bununla birlikte uzun vadede bütün Almanya’ya hitap edecek seviyede siyasi bir oluşum olmak istediklerini vurguluyor.

Başkanlığını gazeteci Teyfik Özcan’ın üstlendiği partide Almanya’nın tanınmış avukatlarından Fatih Zingal, Almanya Federal Liyakat Nişanı sahibi Dr. Ali İhsan Ünlü ve Dr. Mustafa Yoldaş gibi isimler de yer alıyor.

Turk Partisine Fon Yok 1

PKK SEMPATİZAN TACİZLERİ

Alman medyası, kurulur kurulmaz ağır bir halde eleştirdiği DAVA Partisi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulduğunu tez ederken, terör örgütü PKK sempatizanları parti toplantılarına taciz teşebbüsünde bulundu.

Partinin Bremen’de gerçekleştirdiği toplantı sırasında bir küme PKK sempatizanı, toplantıdan ve parti üyelerinin park halindeki arabalarından görünüm alıp kendi toplumsal medya sayfalarında paylaştı.

TEHDİT ÜZERE AÇIKLAMA

Yayınladıkları imajlara partinin ismini etiketleyerek “Siz neredeyseniz, biz de oradayız” ifadelerini kullandılar. Hamburg’daki parti toplantısı sırasında ise, terör örgütü sempatizanları birebir cadde üzerinde yürüyüş gerçekleştirdi. Yine çok sağcı Alman kümeler, DAVA’nın yasaklanmasını ve üyelerinin Almanya’dan sürgün edilmesini talep etti.

Turk Partisine Fon Yok 2 Txegu2Yo

PARTİNİN KURULMA AMACI

Partinin Avrupa Parlamentosu seçimleri için 3. sıra adayı olan Mustafa Yoldaş yaptığı açıklamada, DAVA Partisi’nin Alman Anayasası’na göre kurulmuş bir Alman partisi olduğunun altını çizdi.

İlk etapta Almanya’da yaşayan göçmenlerin sözcüleri olmak istediklerini belirten Yoldaş, söylemlerini ilerleyen evrede katiyen Alman toplumuna da yayacaklarını söyledi. Almanya’da anayasal sistemi bozmak için değil, tam aksine ülkedeki çoğulcu yapının meclise yansıması için çalışacaklarını lisana getren Yoldaş, partinin kuruluş amacına değinerek, “63 yıl boyunca Almanya’daydım, iktisat, toplumsal alanda birçok muvaffakiyet öykülerine sahip olan insanlarımız var. Maalesef bu insanlarımızın siyasi alanda yeteri kadar temsil edilmediği kanaatindeyiz. Mevcut Alman partilerinin de bizi yeteri kadar temsil etmediği kanaatine vardığımız için bu türlü bir hareketi kurduk“ dedi.

100 MİLYON EURO’LUK REKLAM

Alman medyasının kendilerini tanımadan ve parti yönetimiyle irtibata geçmeden DAVA’yı niyet gösterdiğini lisana getiren Mustafa Yoldaş, “Şu an 100’den fazla haber yapıldı bizim hakkımızda. Bu haberlerin yüzde 95‘ini bizimle konuşmadan yaptılar ve yayınladılar. Ortaya çıkardıkları sırf iftira ve palavra haber, öbürleri de bunu kopyalayarak yaygınlaştırdılar. Lakin biz diyoruz ki reklamın berbatı olmaz. Elimizde 100 milyon euroluk reklam bütçesi olsa bile Alman kamuoyunda bu kadar ses getiremezdik. Alman medyasına teşekkür ediyoruz. Palavra yanlış olsa da ismimizi duyurdular. Şu anda DAVA Almanya’nın gündeminde“ tabirini kullandı.

Turk Partisine Fon Yok 3 3U132Jbs

‘ALMAN’LARDA BİZİM DAVAMIZI SAVUNACAK’

Partinin arkasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olduğu argümanlarını çok saçma bulduklarını söyleyen Yoldaş, bunların Alman medyasının bir algı operasyonu olduğunu belirtti. Yoldaş, “Evet göçmen yüklü olarak bu işe gönül verdik ancak 10 yıl, 20 yıl sonra eminim sarışın, mavi gözli Almanlar da bizim DAVA’mızın içinde yer alacak ve kelam sahibi olacaklardır“ biçiminde konuştu.

‘SÖZDE DEMOKRASİ VE SINIRSIZ FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ

Baskılar nedeniyle DAVA Partisi’ne Almanya’da hiçbir bankanın hesap açmaya yanaşmadığını söyleyen 53 yaşındaki Yoldaş, “Sözde demokrasi ve sınırsız fikir özgürlüğü olan bir ülkede yaşıyoruz“ tabirlerini kullandı. Ürgüp doğumlu olan Yoldaş, “Alman anayasasına göre kurulmuş bir demokratik parti olarak 30’dan fazla banka bize hesap açmayacağını, açamayacaklarını hüzünle bildirdi. Hatta bunların ortasında Müslüman bankaları bile bize hesap açmadı Alman devletinin baskısından korktukları için“ formunda konuştu.

Turk Partisine Fon Yok 4 Fwgdxgul

DAVA PKK’NIN HEDEFİNDE

DAVA’nın kısa süre önce kurulmasına rağmen Almanya’daki çok farklı marjinal ve radikal kümelerin gayesi haline geldiğini vurgulayan Yoldaş, “PKK‘lılar bizi sevmiyor. İsrail büyükelçisi bizim yasaklanmamızı istiyor. Sağcı kümeler bizim yasaklanmamızı, hatta Almanya’dan sürgün edilmemizi istiyor. Onlar ne yaparsa yapsın halk DAVA’yı anlamış durumda. Bizim radikal ögelerle hiçbir irtibatımız olamaz. Biz bu toplumun merkezindeyiz. Söylemlerimizle de herkesin kabul edebileceği bir platformdayız. İnsanlarımız bize güveniyor; dolayısıyla AP seçimlerinde büyük bir muvaffakiyet yakalayacağımıza inanıyorum“ dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türk partisine fon yok

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin