Steinmeier’in Türkiye ziyareti öncesi Yalçındağ’dan kıymetli tespitler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in yarın Türkiye’ye birinci ziyaretini yapması bekleniyor. Steinmeier’in, İstanbul, Gaziantep ve Ankara’yı kapsayacak iki günlük ziyaretinde, çeşitli görüşmelerinin yanı sıra Alman şirketlerinin temsilcileriyle de iki ülke ekonomik bağlarını ele alması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Steinmeier’in, siyasi temaslarda bulunmak üzere 24 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara’da bir ortaya gelmesi planlanıyor.

Yalçındağ, AA muhabirine, kelam konusu ziyaret ile iki ülke ortasındaki ticari bağlara ve yatırım fırsatlarına ait değerlendirmelerde bulundu.

Türk ve Alman iş dünyası temsilcilerinin daha yakın çalışmasının ehemmiyetine işaret eden Yalçındağ, bilhassa Covid-19 salgının, dünya ticaretinde “friendshoring (ticareti ve yatırımı dost ile yap)” ve “nearshoring (tedarikini ve yatırımını yakın coğrafyadan yap)” kavramlarını öne çıkardığını lisana getirdi.

Yalçındağ, 6 Şubat sarsıntılarında yıkılan bölgelerin toparlanması konusundaki işbirliği beklentisine ait, “İnsan yatırımının en kıymetli yatırım olduğuna inanıyoruz. Alman firmalarla işbirliği yaparak bölgedeki eğitimli insan potansiyelini pahalandırmak için çalışmaların yapılmasının yararlı olacağını düşünüyoruz. Ayrıyeten, bölgenin altyapısının yine inşa edilmesi sürecinde, geleceğin standartlarını karşılayacak biçimde planlanmasını önemsiyoruz. Akıllı kent konseptinin, çevreci ve yeşil güç odaklı kentlerin oluşturulması için Alman ortaklarımız ile yakın çalışmayı hedefliyoruz” tabirlerini kullandı.

‘Almanya, Türkiye’nin en büyük ticari ortaklarından’

DEİK Türkiye-Almanya İş Kurulu’nun, iki ülke ortasındaki bağı daha da güçlendirmeyi, ticaret ve yatırımı teşvik etmeyi hedeflediğini vurgulayan Yalçındağ, Almanya’nın Türkiye’nin en büyük ticari ortaklarından biri olarak öne çıkmaya devam ettiğini bildirdi.

Yalçındağ, Türkiye’nin bu ülkeye ihracatının geçen yıl 21,9 milyar dolar, Almanya’dan ithalatın ise birebir periyotta 28,7 milyar dolar olduğuna işaret ederek, “Türkiye ile Almanya’nın 2023 yılı ticaret hacmi 50,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Lakin bu hacmin gerçek potansiyelimizi yansıttığını düşünmüyorum. İki ülke ortasındaki potansiyelin daha fazla olduğunu biliyor ve adımlarımızı bu çerçevede atıyoruz” dedi.

Türkiye’nin Almanya’ya ihracatında makinelerden örme giysi eşyasına, elektrikli aygıtlardan demir yahut çelik eşyaya kadar çeşitli eserlerin öne çıktığını belirten Yalçındağ, Almanya’dan ise makineler, plastikler, hava taşıtları, demir ve çelikten eşya, eczacılık eserleri ile optik aygıtların ithal edildiğini kaydetti.

‘Türkiye’de 8 bin 125 Alman firması bulunuyor’

Yalçındağ, Türkiye’nin yeşil ve dijital dönüşümde attığı adımların, Alman firmalarının dikkatini çektiğini lisana getirerek, Alman şirketlerinin 2002’den bu yana Türkiye’ye yaptığı 11,5 milyar dolarlık yatırımın, bu potansiyelin yansıması olduğunu söyledi.

Almanya’nın Türkiye’deki direkt stok yatırımlarının 2022 yılında 24,3 milyar dolar düzeyinde olduğunu söz eden Yalçındağ, ülkeden giden stok yatırımın ise 2,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini aktardı.

Yalçındağ, Türkiye’de 8 bin 125 Alman firmasının faaliyet gösterdiğini lisana getirerek, “Türkiye’nin Almanya’ya yatırım fırsatlarına baktığımızda, bilgi irtibat, yazılım, makine ve mekatronik mühendisliği içeren, ülkemizdeki yetişmiş iş gücünü öne çıkaran kesimler olduğunu görüyoruz. Otomotiv yan endüstrisinden besin dalına çeşitli alanlarda ikili bağlantılarımızın geliştirilmesiyle de birçok fırsat çıkabileceğini kıymetlendiriyoruz. Türk firmalar için önümüzdeki periyotta Almanya’da şirket alımları ve iştirakler kurulması konusunda fırsatlar oluşacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Üçüncü ülkelerdeki yatırımların ehemmiyetine de işaret eden Yalçındağ, şöyle devam etti:

“Türk iş dünyasının Afrika, Orta Doğu, Orta Asya ile olan yakın temasları, Alman iş dünyası için de değerli bir potansiyel işbirliği alanı oluşturuyor. İnşaattan güce kadar birçok bölümde güçlü ve deneyimli firmalarımız bulunuyor. Almanya’nın kendi güçlü finansman yapısını yeni açılımlar için kullanabileceğini ve Türk iş dünyası olarak bu çerçevede ortaklılara hazır olduğumuzu tabir etmek isterim. Turizm konusunun da iki toplumun birbirlerini daha yakından tanımasını önemsiyoruz. 2023 yılı bilgileri, Alman turistlerin tercihlerinde ülkemizi en ön sıralara koyduklarını gösterdi.”

‘Beşeri sermaye yatırımlarını önemsiyoruz’

Yalçındağ, Türkiye ve Almanya’da güçlü küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) bulunduğuna da dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bu durum, KOBİ’ler ortasında işbirliklerinin ehemmiyetini vurgulamamıza imkan sağlıyor. İş Kurulu olarak, iki ülkenin KOBİ’lerinin, ikiz dönüşümüne hazırlanmasında deneyim paylaşımının yararlı olacağını düşünüyoruz. Alman eğitim yapısı, iş dünyası gereksinimleri ile entegre edilmiş durumda. Bu da güçlü Alman endüstrisi ve yüksek katma bedelli hizmetlerini de beraberinde getiriyor. Bu çerçevede iki ülke ortasında beşeri sermaye yatırımlarına kıymet veriyoruz. Eğitimli Türk gençlerimiz, Almanya’da hem ülkemizi temsil ediyor hem de iki iş dünyası ortasında değerli bir köprü oluyor.”

Türkiye ve Almanya’daki genç dinamik yönetici ve iş sahibi yeni kuşağın, iki ülkenin ticaret hacmini üste taşıyacağını söz eden Yalçındağ, iki ülke iş dünyası ortasındaki temasları sıklaştırmanın değerini vurguladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Steinmeier’in Türkiye ziyareti öncesi Yalçındağ’dan kıymetli tespitler

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin