Siyahilere karşı ırkçılık artıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Siyahilere Karsi Irkcilik Artiyor 0 Jl6Mah39

ABD’de yaklaşık her 10 siyahiden 8’i ırkçılığa maruz kalırken, Almanya’da da benzeri halde siyahilerin yüzde 77’si ırklarından dolayı ayrımcılıkla karşılaşıyor.

ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği ülkelerinde ayrımcılığın önlenmesine yönelik arayışlara karşın kurumsal ve ferdî ırkçılık artmaya devam ediyor.

Siyahilere Karsi Irkcilik Artiyor 1 Uxpnihsk

Son yıllarda ekonomik ve toplumsal alanda görülen süratli değişimler yabancılara karşı ayrımcılığı tetikliyor. Farklı etnik kümedeki bireyler, vatandaşı olmalarına karşın ülkelerinde ayrımcılığa maruz kaldığını söylüyor.

ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği ülkelerinde ayrımcılığı en fazla yaşayan kümelerin başında siyahiler geliyor.

Siyahilere Karsi Irkcilik Artiyor 2 Dfl6Ptdx

ABD’DE HER 10 SİYAHİDEN 8’İ IRKÇILIKLA KARŞILAŞIYOR

Son yıllarda ırkçı ataklardan dolayı sık sık dünya gündemine gelen ABD’de, siyahiler en fazla kendilerine yönelik kurumsal ırkçılıktan şikayet ediyor.

Pew Araştırma Merkezinin datalarına nazaran, beyaz üstünlükçü nefret kümelerinin sayısının arttığı ABD’de yaklaşık her 10 siyahiden 8’i ırk ya da etnik kökeninden dolayı şahsî ayrımcılığa maruz kaldığını söylüyor.

Siyahilere Karsi Irkcilik Artiyor 3 Ofp8Bm7Q

Her 10 siyahi Amerikalıdan 7’si ise siyahilerin ayrımcılık yüzünden iş hayatında ilerleyemediğini düşünüyor.

Siyahi Amerikalılar, ABD kurumları ve yargı sistemine ıslahat yapılmasını isteyerek kurumsal ayrımcılığın sürdüğünü savunuyor.

Ülkede siyahiler üzere sık ayrımcılık yaşadığını belirten öteki en önemli kümelerden biri de Asyalılar.

Asyalı yetişkinlerin yüzde 58’i ırkları yahut etnik kökenleri nedeniyle ırk ayrımcılığına maruz kaldıklarını yahut haksız muamele gördüklerini tabir ederken, vakit zaman ırk ayrımcılığına maruz kaldığını söyleyenlerin oranı yüzde 53.

Siyahilere Karsi Irkcilik Artiyor 4 Zg6Hzkrw

Ülkede siyahiler üzere sık ayrımcılık yaşadığını belirten öbür en önemli kümelerden biri de Asyalılar.

Asyalı yetişkinlerin yüzde 58’i ırkları yahut etnik kökenleri nedeniyle ırk ayrımcılığına maruz kaldıklarını yahut haksız muamele gördüklerini tabir ederken, vakit zaman ırk ayrımcılığına maruz kaldığını söyleyenlerin oranı yüzde 53.

Siyahilere Karsi Irkcilik Artiyor 5 Zjgvwfm1

AVRUPA’DA LİSTENİN BAŞINDA ALMANYA VE AVUSTURYA VAR

Avrupa’da siyahiler en çok Fransa, Almanya ve Avusturya’da ayrımcılığa maruz kalıyor

Avrupa Birliğinin (AB) son olarak 13 üye ülkede 6 bin 700’den fazla Afrika kökenliyle gerçekleştirdiği araştırmaya nazaran, siyahiler en çok Almanya ve Avusturya’da ayrımcılık görüyor.

Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Polonya, Portekiz, İspanya ve İsveç’te yaşayan Afrika kökenlilerin yüzde 47’si son 5 yılda en az bir defa ayrımcılığa maruz kaldıklarını aktardı.

Siyahilere Karsi Irkcilik Artiyor 6 Wbxcmvb1

Almanya’dan iştirakçilerin yüzde 77’si, son 5 yılda ayrımcılığa uğradığını, Avusturya’da ise iştirakçilerin yüzde 76’sı, geride kalan 5 yılda en az 1 defa ayrımcılık gördüğünü bildirdi.

Siyahi Dernekleri Temsilci Kurulunun (CRAN) yaptığı araştırmaya nazaran, Fransa’da siyahilerin yüzde 91’i sık sık ya da vakit zaman ırk ayrımcılığıyla karşılaştığını söylerken, yüzde 85’i deri renginden dolayı ayrımcılık yaşadığını belirtiyor.

Fransa’daki siyahiler, ayrımcılığın yüzde 41 oranında kamusal alanda, yüzde 31 oranında ise iş yerinde gerçekleştiğini tabir ediyor.

Siyahilere Karsi Irkcilik Artiyor 7 Sllo3Dpn

İngiltere’de 3 üniversitenin geçen yıl yaptığı ortak çalışmaya nazaran, farklı etnik ve dini azınlık kümeler içerisinde yaşayan her 3 bireyden 1’i hayatında en az 1 defa farklı tıpta bir ırkçı taarruza maruz kaldı.

Ülkede siyahilerin yüzde 40 ila 50’si gündelik hayatlarında alışveriş yaparken, parkta ya da toplu taşımada ırkçılıkla yüzleşiyor.

İngiliz hükümetinin açıkladığı datalara nazaran, Mart 2021-Mart 2022’de 155 bin 841 nefret hatası kaydedilirken, bu hataların çoğunluğu ırk gerekçeli olup, 109 bin 843 olayla, nefret cürümlerinin üçte ikisinden fazlasını (yaklaşık yüzde 70’ini) oluşturdu.

Siyahilere Karsi Irkcilik Artiyor 8

ULUSLARARASI IRK AYRIMCILIĞININ ORTADAN KALDIRILMASI GÜNÜ

21 Mart 1960’ta Güney Afrika’da apartheid maddelerini protesto etmek isteyen göstericilere polis tarafından açılan ateşte 69 kişinin hayatını yitirmesinden dolayı 21 Mart, 1966’dan bu yana “Uluslararası Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Günü” olarak anılıyor.

Birleşmiş Milletler Genel Konseyinin 1965’te kabul ettiği “Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına Ait Memleketler arası Sözleşme” şimdiye dek 88 ülke tarafından imzalanırken, BM çatısı altındaki Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi, mukavele yükümlülüklerinin yerine getirilmesi için çalışıyor.

Batı ülkelerinde sömürgecilik devrinden bu yana bilhassa siyahilere ve beyaz olmayan etnik kümelere yönelik sergilenen ayrımcı tavır, bugün türel mahzurların birden fazla kaldırılmış olsa da toplumun tüm katmanlarında devam ediyor.

ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği ülkelerinde ayrımcılığı en fazla yaşayan kümelerin başında siyahiler geliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Siyahilere karşı ırkçılık artıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin