Şarj için beklemek sona eriyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Sarj Icin Beklemek Sona Eriyor 0 Ynb6Irtf
Sarj Icin Beklemek Sona Eriyor 1 Qdisyi9A

Araçlar otoyollarda kent içinde olduğundan çok daha süratli hareket ettiğinden, daha yüksek bir güçle şarj edilmeleri gerekiyor. Purdue Lyles İnşaat Mühendisliği Okulu profesörlerinden John Haddock, U.S. News and World Report’a yaptığı açıklamada, “Yarı kamyonları saatte 65 mil süratle yolda ilerlerken şarj edebilecek bir sistem geliştiriyoruz” dedi.

Sarj Icin Beklemek Sona Eriyor 2 Zd7Zuaip

Purdue araştırmacıları tarafından geliştirilen kablosuz şarj sistemi bu nedenle ABD’de bugüne kadar gösterilenden çok daha yüksek bir güç düzeyinde çalışmalı. Araştırmacılar basın açıklamasında tam olarak ne kadar daha güçlü olduğunu belirtmediler. Ağır yük araçlarının daha yüksek güç ihtiyaçlarına ahenk sağlayan sistem, öbür araç sınıflarının daha düşük güç ihtiyaçlarını de karşılayabilir, yani binek arabalar için de uygun.

Sarj Icin Beklemek Sona Eriyor 3 Wj6J4Tih

Otoyolların ağır vasıtalar düşünülerek elektrikli hale getirilmesi mümkün olursa bu elektrikli kamyonları çok daha cazip hale getirecek ve sera gazlarının azaltılmasına da yardımcı olacak. Zira ağır vasıtalar, eyaletler ortası otoyollardaki trafiğin büyük bir kısmını oluşturduklarından, ABD ulaştırma dalındaki en büyük sera gazı emisyonu kaynaklarından biri olarak öne çıkıyor. Arabalarla karşılaştırıldığında, bu kamyonlar ayrıyeten paketlerden çeliğe kadar her şeyi daima olarak taşımak için çok daha fazla yakıta muhtaçlık duymaktadır.

Sarj Icin Beklemek Sona Eriyor 4 L3Efqtho

Endüktif şarj 

Purdue Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği, tarım ve biyoteknoloji profesörü olan Nadia Gkritza, “Tedarik zincirinin ‘orta mil’ olarak isimlendirilen ve ağır hizmet kamyonlarının malları bir ana pozisyondan başkasına taşımak için yapması gereken tüm seyahatleri söz eden kısmı, ulaştırma kesiminin karbonsuzlaştırılması en sıkıntı kısmıdır” sözlerini kullandı.

Sarj Icin Beklemek Sona Eriyor 5 N2Ney1Oe

Elektrikli kamyonlar otoyollarda seyir halindeyken şarj edilebilir ya da en azından sabit bir şarj sağlayabilirse şu anda olduğundan daha küçük bataryalara muhtaçlık duyacak ve daha fazla yük taşıyabilecek, bu da yük nakliyatında elektrikli araç kullanımının maliyetlerini değerli ölçüde azaltacaktır.

Sarj Icin Beklemek Sona Eriyor 6

Indiana Ulaştırma Bakanlığı (INDOT) ile işbirliği içinde, kısa müddet evvel bir test pistinin inşasına başlanması için onay verildi. Purdue mühendisleri, West Lafayette’teki 231 ve 52 numaralı ABD otoyollarının çeyrek milinde (400 metre), kablosuz şarj teknolojisinin çalışıp çalışmadığını ve ne kadar güzel çalıştığını gerçek şartlar altında birinci defa test edebilecekler. Otoyol suratlarında sahiden elektrik sağlanıp sağlanamayacağını görmek için üretici Cummins’in ağır hizmet tipi bir elektrikli kamyonu kullanılacak.

Sarj Icin Beklemek Sona Eriyor 7 Ffl24Xv1

Projede, Purdue araştırmacıları tarafından geliştirilen verici bobinler olağan beton kaplamanın altındaki özel şeritlere yerleştirilecek ve Cummins aracının alt tarafına takılı alıcı bobinlere güç gönderecek.

Sarj Icin Beklemek Sona Eriyor 8 Umcfvbm4

Proje, Indiana Valisi Eric Holcomb’un 2022 yılında Mısır’da düzenlenen bir Birleşmiş Milletler etraf konferansında duyurmasının akabinde merakla bekleniyordu. O vakit “Purdue’den birtakım mühendislere ve öncülere bir sefer daha teşekkürler, kablosuz şarj için dünyanın birinci otoyol test yatağını geliştiriyoruz” denilmişti. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Şarj için beklemek sona eriyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin