Körfez’le serbest ticaret anlaşması müzakereleri bugün başladı! Anlaşmanın gücü 2,4 trilyon dolar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Serbest ticaret anlaşmaları, Türkiye’nin ekonomisine pozitif katkı sağlıyor.

ile KİK Üyeleri (Bahreyn, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan, BAE ve Umman) arasında dünyanın en büyük serbest ticaret alanlarından birinin altyapısı tamamlanacak.

Serbest ticaret anlaşmasının toplam değeri 2,4 trilyon dolar olacak.

Anlaşma; mal ve hizmet ticaretini serbestleştirecek, yatırımları ve ticareti kolaylaştıracak, ülkemizin bölgeyle ticaretini ve Bölgesi’nden ülkemize yapılan yatırımları çok daha yüksek seviyelere çıkaracak.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, KİK arasında imzalanan serbest ticaret anlaşması ile ilgili gelişmeleri aktardı.

Bolat, Bakanlık’ta gerçekleştirilen “Körfez İşbirliği Konseyi Serbest Ticaret Anlaşması Ortak Bildiri İmza Töreni”

Ortak bildiri metni imzalandı

El-Budeyvi’yle imzaladıkları ortak bildiri”

Anlaşmanın müzakereleri tamamlandığında ülkelerimizin ticari ve ekonomik ilişkilerini daha kapsamlı ve iyi belirlenmiş bir çerçevede geliştirme ve çeşitlendirme imkanı ortaya çıkacaktır.

Korfezle Serbest Ticaret Anlasmasi Muzakereleri Bugun Basladi Anlasmanin Gucu 24 Trilyon Dolar 0 Boanf32I

“Özel sektörümüze yeni imkanlar açmaya çalışıyoruz”

Bolat; mal ve hizmet ticareti, fikri mülkiyet hakları, gümrük işlemleri ve ticaretin kolaylaştırılması, KOBİ’ler arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi gibi önemli alanları düzenleyen kapsamlı bir anlaşmayı sonuçlandırmayı önemsediklerini belirtti.

Korfezle Serbest Ticaret Anlasmasi Muzakereleri Bugun Basladi Anlasmanin Gucu 24 Trilyon Dolar 1 Zzqk1Avy

Gelişen ilişkilerle serbest ticaret anlaşması müzakereleri başladı

Müzakere sürecinin tamamlanması ve anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle Türkiye ve KİK ülkelerinin refahına ciddi katkı sağlanmasını amaçladıklarını ifade eden Bolat, şunları kaydetti:

Sayın Cumhurbaşkanı’mızın önderliğinde ekonomik ilişkilerimizi geliştirerek destekleme vizyonu ile müzakereleri başlatmış oluyoruz. Geçtiğimiz yıl temmuzda Sayın Cumhurbaşkanı’mızın başkanlığında Körfez coğrafyasına gerçekleştirdiğimiz ziyaret esnasında yapılan ikili ve çok taraflı temaslar ve varılan anlaşmalar, şüphesiz serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin yeniden başlatılmasında önemli bir rol üstlenmiştir.

Bolat, Aralık 2023’te ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yine Doha’da Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantılarının yapıldığını anımsattı.

Korfezle Serbest Ticaret Anlasmasi Muzakereleri Bugun Basladi Anlasmanin Gucu 24 Trilyon Dolar 2 Hucsdekm

ETOK/JETCO toplantısının İstanbul’da gerçekleştirildi

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri heyetleri arasında 1. Dönem Ekonomi ve Ticaret Ortak Komisyonu (ETOK/JETCO) toplantısının İstanbul’da gerçekleştirildiğini hatırlatan Bolat, burada iş insanları arasında önemli bir forumun da yapıldığını belirtti.

Özel sektörümüze yeni imkanlar

Bolat, sürekli değişen ve krizlerle dalgalanan küresel ekonomik konjonktürde, özel sektörü zorlu şartlara karşı desteklemeye gayret ettiklerinin altını çizerek, “Bu çerçevede de devlet olarak kapsayıcı ticaret anlaşmaları imzalayarak özel sektörümüze yeni imkanlar açmaya çalışıyoruz.” dedi.

Korfezle Serbest Ticaret Anlasmasi Muzakereleri Bugun Basladi Anlasmanin Gucu 24 Trilyon Dolar 3

“KİK üyelerinin toplam GSYH’si 2,4 trilyon doların üzerinde”

Bolat, atılan adımların başarılı sonuçlara ulaşmaya devam ettiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

Ülkemizin gayri safi yurtiçi hasılası (GSYH) 2023 yılında 100 yıllık Cumhuriyet tarihinde ilk kez 1 trilyon dolar sınırını aşarak 1 trilyon 118 milyar dolara yükseldi. KİK üye ülkeleri de Türkiye gibi son yıllarda önemli ekonomik gelişmeler kaydetmiştir. KİK üyelerinin toplam GSYH’si 2,4 trilyon doların üzerindedir. Uluslararası kuruluşlarca yapılan tahminler çerçevesinde ise bu rakamın 2050 yılında 6 trilyon dolara ulaşması beklenmektedir.

Korfezle Serbest Ticaret Anlasmasi Muzakereleri Bugun Basladi Anlasmanin Gucu 24 Trilyon Dolar 4 O3Wheq9G

Gelişmeler ikili ticaret rakamlarına da yansıdı: 2023 yılında 31,4 milyar dolar

Söz konusu gelişmelerin ikili ticaret rakamlarına da yansıdığını dile getiren Bolat, “Türkiye’nin 2002 yılında Körfez İşbirliği Konseyi üye ülkeleri ile 2,1 milyar dolar olan ticaret hacmi, 2022 yılında 22,7 milyar dolara, 2023 yılında ise 31,4 milyar dolara yükseldi.” bilgisini paylaştı..

“Türk müteahhitlik sektörü 7,5 milyar dolarlık proje üstlendi”

Müteahhitlikten turizme kadar çeşitli hizmet sektöründe küresel anlamda markalaşan birçok Türk firmasının, Körfez ülkelerinde başarılı işlere imza attığını anlatan Bolat, “Türk müteahhitlik sektörü, KİK üyesi ülkelerde bugüne kadar toplam değeri 77,5 milyar dolar olan 856 proje üstlendi ve hepsini tamamladı.” dedi.

Korfezle Serbest Ticaret Anlasmasi Muzakereleri Bugun Basladi Anlasmanin Gucu 24 Trilyon Dolar 5 Qru9Xtr7

“Türkiye, önemli bir finans merkezi”

Bolat, Körfez Bölgesi’nde Türkiye’nin önemli ticari ortaklarının bulunduğunu ve bölgenin Afrika ile Güney Asya’da iş yapan firmalar için önemli bir finans merkezi konumunda olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

Dost ülkelerimiz arasında imzalanacak kapsamlı STA’ların ilişkilerimizi daha da derinleştirmede ve insanlarımızın refahına katkı sağlamada anahtar rol oynayacağından şüphe duymuyoruz. Ticaret Bakanı olarak müzakerelerin en kısa sürede tamamlanacağına olan inancımı vurgulamak isterim. Bugünü yeni bir başlangıç olarak görüyor ve bu başlangıcın Türkiye ve KİK üyesi ülkeler adına, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Korfezle Serbest Ticaret Anlasmasi Muzakereleri Bugun Basladi Anlasmanin Gucu 24 Trilyon Dolar 6 Gggtwkgg Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Körfez’le serbest ticaret anlaşması müzakereleri bugün başladı! Anlaşmanın gücü 2,4 trilyon dolar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!