İçiçe geçmiş 4 vav harfinin sırrı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

• Ulu Cami’nin her duvarında VAV harfleri yazılıdır.
• Halk ortasında Hızır Aleyhisselam’ın bu vav harfinin önünde namaz kıldığı rivayeti yaygındır.
• Tezhib sanatı ile süslenmiş ve ucuna Lale motifi işlenmiştir. Lale süsleme sanatında Allah’ı (c.c.) sembolize eder.
• Vav harfi, Vahidiyet, Vahdaniyeti ihtiva etmesi tarafıyla de Allah’ın birliğini tabir eder.

İyi bakıldığında, görmek için bakıldığında; Bazen bir insanın secdedeki hali, bazen bir ceninin anne karnında ki haline benzeri. Vav Harfi, Allah’ın Vahid ismini ve birliğini simgeler.

Ebced hesabında 6 sayısına denktir ki; Bu tarafıyla tıpkı vakitte imanın 6 kuralını temsil ettiği söylenir. Harfi med olduğu üzere, kasem harfidir. Birebir vakitte, iki cümleyi yahut özneyi bağlayan bağlaçtır.

Vav’ı görünce dur! Vav Harfinin Sırrı Kur’an-ı Kerim’de vav ile başlayan ayetlerde yemin edilmiştir. Bir şeyin üzerine kasem ediliyorsa yemin edilen şeyin kanıt olarak kullanılacağını anlamalıyız. Bu yüzden vav şayet yemin anlamındaysa, gerisinden dikkatlerimizin çekilmek istendiği kıymetli bir şeyin geliyor olacağını bekleyebiliriz. Ku’anı- Kerim’de birçok vakitler üzerine -kuşluk vaktine, fecre, geceye, gündüze (vel-fecr, ve’d-duha, ve’n-nehâr, ve’l-asr, ve’l-leyl…) ve bunların alametleri sayılan güneşle aya yemin edilir. Asr müddetinde, mutlak mânâda vakte yemin edilerek, akıp giden vakti dikkatle değerlendirmesi konusunda insanoğlu uyarılır.

Vav ile ilgili meşhur bir öykü de anlatılır: Osmanlı Devleti’nin en büyük sınır sanatı ustalarından biri Hafız Osman’dır. Hafız Osman, emekli olduktan sonra baş dinlemek için o zamanın en sakin semtlerinden biri olan Üsküdar’a yerleşir. Fırtınalı bir günde kayıkla Beşiktaş’a geçmek ister. Kıyıdan bir kayığa biner. Yol bitmek üzereyken kayıkçı fiyatları ister. Lakin Hafız Osman, yanına para almayı unuttuğunu fark eder. Alışılmış artık çok geçtir. Bir deva gelir aklına… Kayıkçıya “Efendi, yanımda param yok, ben sana bir ‘vav’ yazayım; bunu sahaflara götür, karşılığını alırsın.” der. Kayıkçı, yüzünü ekşitip söylenerek yazıyı alır. Bir vakit sonra kayıkçının yolu sahaflara düşer. Bakar ki yazılar, levhalar güzel fiyatlara alınıp satılıyor; cebindeki yazıyı hatırlar ve satıcıya götürür. Satıcı yazıyı alır almaz, ‘Hafız Osman Vav’ı’ diyerek açık artırmaya başlar. Sonunda çok yeterli bir fiyata satar. Kayıkçı, bir haftalık yararından daha fazlasını bu ‘vav’ ile kazanmıştır. Gel gelelim, bir gün Hafız Osman karşıya geçmek istediğinde tekrar tıpkı kayıkçıyla karşılaşır. Yol bitmek üzereyken fiyatlar toplanır. Hafız Osman da parayı kayıkçıya uzatır. Kayıkçı, “Efendi, para istemez; sen bir ‘vav’ yaz kâfi.” der. Hafız Osman, tebessüm ederek yanıt verir kayıkçıya: “Efendi, o ‘vav’ her vakit yazılmaz. Sen dua et, diğer bir gün para kesemi tekrar konutta unutayım…

Anne karnındaki bir insan sureti ya da secdeye varmış, acizlik makamında bir kul silüeti: Vav… Zahmetle yoğrulmuş bir kulun edeple eğilişi, alnını seccadeye sabitleyişi, sıfır olup sonsuzluğa uzanışı… Hepsi “vav” ismiyle müsemma! Vav, ismi söylenmeye bile çekinilen bir saklı sır, bir ağır emanet üzere kalpte saklanmış. Kalbe hayat veren müstesna sevgilinin sembolüne dönüşmüş, kâinatın ta birinci gününde. Allah’ın (cc) Vahid ismini, birliğini ve benzersizliğini, temsil etme misyonunu üstlenmiş. Ve Rabb’in kudretiyle yarattığı kâinatın yerini tutmak bir tek vav harfine nasip olmuş.

Vav, hayatın özeti bir nevi, yaşantısı Allah’a (cc) yakın olan bir kulun büyük sevdası, bir hattatın baş tacı her daim… Çizgi sanatının birinci öğrenilen harfi o. O yazılınca, başkaları peşinden bir bir dökülüveriyor. Öbür bütün harfleri, sözleri bir ortaya getiren, eksik kesimleri tamamlayan harf “vav”. Tıpkı farklı duran çizgileri sıkı sıkıya birleştiren bir çengel üzere… Bir de rahlenin önünde kendini vav çekmeye hazırlayan öğrencinin imtihanı. Çekilmesi en güç harf olduğundan bu. Koca bir kalp dolusu aşk, çok maharet, çok sabır istiyor…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İçiçe geçmiş 4 vav harfinin sırrı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin