Hukukçular ve insan hakları savunucuları Filistin için İstanbul’da bir araya geldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Basın açıklamasına, Filistin asıllı ABD vatandaşı Avukat ve Pal Law Comission kurucusu Lamis Deek, Nelson Mandela’nın torunu ve Güney Afrika Ulusal Meclisi Milletvekili Nkosi Zwelivelile Mandela, Barselona Eski Belediye Başkanı Ada Calou, Güney Afrikalı Avukat Nadeem Mohamed, Uluslararası Dayanışma Hareketi’nin kurucularından, Filistin asıllı ABD vatandaşı Avukat Huwaida Arraf, Gazzeli Hukuk Hekimi, Hashd Kurucu, Law for Palestine kurucusu Salahaldin M.A. Abdalaty, İngiliz asıllı Gazeteci ve Savaş Muhabiri Yvonne Anne Rıdley ve Yeryüzü Avukatları Derneği Lideri Av. Enes Kafadar’ın yanı sıra çok sayıda hukukçu ve insan hakları savunucusu katıldı.

“Soykırımın sürmesi, yansıların yetersizliğini gösteriyor”

Basın açıklamasında birinci olarak kelam alan Yeryüzü Avukatları Derneği Lideri Av. Enes Kafadar,

7 Ekim sonrasında Gazze’de yaşanan ağır İsrail akınlarının soykırımın başlangıcı olmadığını, Filistin’deki İsrail zulmünün on yıllardır sürdüğünü belirtti. Kafadar, “Soykırıma karşı verilen yansılar ve uğraşlar çok pahalı. Ancak soykırımın hala devam ediyor olması reaksiyonların ve gayretin kâfi seviyeye ulaşmadığının bir göstergesidir. Gelişen süreç, global bir güce karşı ferdi gayretin yetersizliğini gösterdi. Bizler hukukçular olarak bu hususla ilgili yapılması gerekenleri değerlendirdik. 14 ülkeden 50 hukukçu ile İstanbul’da bir çalıştay düzenledik. Çalıştayda, hukukî uğraş için gerekli sistemleri belirledik. Saha deneyimi olan ve memleketler arası alanda uğraş konusunda ehil hukukçuları bir ortaya getirdik. Çalıştayın gündemlerinden biri de yola çıkmaya hazırlanan özgürlük filosuydu. Özgürlük filosuna yapılması mümkün bir akına karşı izlenecek tüzel metotlar belirlendi” dedi.

Hukukcular Ve Insan Haklari Savunuculari Filistin Icin Istanbulda Bir Araya Geldi 0 Scettqus

“Özgürlük Filosu Gazze’ye yönelik ablukayı kırmak için yola çıkacak”

Kafadar’ın akabinde konuşan Filistin asıllı ABD vatandaşı Avukat ve Pal Law Comission kurucusu Lamis Deek, şu anda milletlerarası türel pratiğin büsbütün bir çaresizlik içerisinde olduğunun altını çizdi. Deek, “Yapmamız gereken dengeli, organize ve güçlü bir türel çaba. Siyaset değişimi için en kıymetli birinci adım bu. Siyonizmin açtığı yaralar tüm dünyaya büyük faturalar çıkarıyor. Özgürlük filosu için de çalışmalar yapıyoruz. Özgürlük filosu, devletlerin memleketler arası hukuk gereği atması gereken ancak atmadıkları adımları atmak, ablukayı kırmak için yola çıkacak” sözlerini kullandı.

Hukukcular Ve Insan Haklari Savunuculari Filistin Icin Istanbulda Bir Araya Geldi 1 W4Qtsfs7

Mandela: “Bizim bağımsızlığımız, Filistin özgür olunca tamamlanacak”

Nelson Mandela’nın torunu ve Güney Afrika Ulusal Meclisi Milletvekili Nkosi Zwelivelile Mandela ise, dedesinin Filistin ziyareti sırasında “Bizim bağımsızlığımız tam olarak tamamlanmadı. Tam bağımsızlık fakat Filistin işgalden kurtulduğu vakit mümkün olacak” dediğini aktardı. Hazırlık çalışmaları devam eden Özgürlük Filosuna değinen Mandela, filonun büsbütün sivil bir tertip olduğunu ve büyük ehemmiyet taşıdığını söz etti.

Hukukcular Ve Insan Haklari Savunuculari Filistin Icin Istanbulda Bir Araya Geldi 2 Cs8Gndjp

“Filistin davası, insanlığın davasıdır”

Barselona Eski Belediye Başkanı Ada Calou, Filistin davasının insanlığın davası olduğunu söz etti.

Özgürlük Filosu’nun misyonunun, gerçekleşen soykırıma karşı değerli bir karşı koyma hareketi olduğunu belirten Calou, ülkesinin yöneticilerine filonun korunması noktasında çalışma yapmaları davetinde bulundu.

Güney Afrikalı avukat Nadeem Mohamed ise, Milletlerarası Adalet Divanı’nda İsrail’in yargılanmasının ehemmiyetine değinerek, İsrail’in kaybetmeye başladığını söyledi.

İsrail’in işlediği cürümler sebebiyle bugüne kadar hesap vermediğini belirten Filistin asıllı ABD vatandaşı Avukat Huwaida Arraf ise, İsrail’in işlediği kabahatlerin hesabını vermesi ve Gazze’ye yönelik ablukanın kalkması için devletlerin ve milletlerarası kuruluşlarının üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeleri davetinde bulundu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hukukçular ve insan hakları savunucuları Filistin için İstanbul’da bir araya geldi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin