Hakan Fidan, Türkiye’nin AB üyelik süreci kimi ülkelerin kısır gündemlerine bırakılamaz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Avrupa Birliği’ne net bildiriler gönderdi.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares ile görüşmesinin akabinde basın toplantısında konuşan Fidan, İspanya’nın başından itibaren Türkiye’nin AB üyelik sürecine samimi formda takviye olan ülkeler ortasında yer aldığını, AB üyeliğinin için stratejik bir maksat olmaya devam ettiğini meslektaşına bir sefer daha tabir ettiğini aktararak, “Türkiye’nin AB üyelik sürecinin kimi ülkelerin kısır politik gündemlerine bırakılamayacak kadar kıymetli olduğunu yineledim” tabirini kullandı.

İspanya’nın Türkiye’nin üyeliğine dayanağının her vakit tam olduğunu belirten Fidan, AB ile bağlarda birkaç boyutun bulunduğunu belirtti.

“Avrupa Birliği’yle kurumsal olarak diğer bir alakamız var”

Fidan, “Avrupa Birliği, Avrupa ülkelerinin bir üst siyasi entitesi olarak farklı bir kararı kişiliğe sahiptir. Avrupa ülkeleriyle birebir başka alaka geliştiriyoruz, Avrupa Birliği’yle kurumsal olarak diğer bir bağlantımız var” diye konuştu.

Birçok Avrupa ülkesiyle geliştirilen ilgilerin daha kolay olabildiğini kaydeden Fidan, AB ile bağlantı geliştirildiğinde AB içerisinde oy birliğiyle alınması gereken kararlar olduğunu lisana getirdi.

Fidan, bu durumun birçok vakit Türkiye’nin aleyhine işleyebildiğine dikkati çekerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023’te tekrar seçilmesiyle AB üyeliği konusunda Türkiye’nin perspektifinin değişmediğini, stratejik niyetinin ve vizyonunun birebir kaldığını yinelediğini hatırlattı.

Bu hususta Türkiye’nin irade beyanı beklediği yerin AB’nin kilit ülkeleri olduğuna işaret eden Fidan, bu ülkelerin irade beyanında bulunması gerektiğini kaydetti.

Fidan, AB’ye giriş sürecinin olduğunu anımsatarak bundan önce siyasi iradenin ortaya konması gerektiğini vurguladı.

Türkiye ile alakalı apayrı bir siyasal zihin hakim”

2004-2005’te bu türlü bir siyasi irade ortaya konduğunu hatırlatan Fidan, “Daha sonra bu siyasi iradenin erozyona uğradığını ve giderek ortadan kalktığını, farklı bir siyasal zihnin ve iklimin Avrupa Birliği’ne Türkiye ile alakalı hakim olduğunu gördük” sözünü kullandı.

Fidan, AB ile bağlantılarda her iki taraf lehine de ilerletilmesi gereken alanlar ortasında gümrük birliğinin güncellenmesi, vize, daha farklı ticari imtiyazlar, ve göçle çaba sıkıntısı üzere mevzuların yer aldığını lisana getirdi.

Bunların AB ile ağır bir biçimde çalışılması gereken hususlar olduğunu vurgulayan Fidan, bu mevzularda bile önemli bir çalışmanın halihazırda vakit zaman istedikleri halde olmadığını söyledi.

Hakan Fidan Turkiyenin Ab Uyelik Sureci Kimi Ulkelerin Kisir Gundemlerine Birakilamaz 0 Ljinqs6F

“Ortaya çıkacak siyasi tabloya nazaran olaylar tekrar şekillenebilir”

Fidan, Avrupa Parlamentosu seçimlerinin bu yaz yapılacağına işaret ederek şu anda AB’de bu hususta büyük bir bekleyiş olduğunu ve ortaya çıkacak siyasi tabloya nazaran olayların tekrar şekilleneceğine ait bir algı bulunduğunu söz etti.

Türkiye’nin seçim sürecini takip ettiğini kaydeden Fidan, “Bizim inancımız parlamento seçimlerinin sonuçlarından bağımsız Avrupa Birliği kurumlarıyla Türkiye ortasındaki bağların daha olumlu gündemle daha ileriye taşınması” dedi.

Fidan, son yıllarda bilhassa bölgede gündeme gelen olayların Türkiye, AB ve NATO bağlarının güvenlik perspektifini daha da ön plana çıkardığına dikkati çekerek Türkiye ile AB ortasında gerek ikili seviyede gerek NATO içerisinde güvenlikle alakalı tartışılması gereken çok önemli hususlar olduğunu kaydetti.

Özellikle bölgesel ve global güvenlik konusunda iki tarafın neler yapabileceğinin tam tartışılmadığı değerlendirmesinde bulunan Fidan, bu tartışmanın başlatılması gerektiğini söyledi.

Fidan, bu tartışmanın sağlıklı yapılamaması nedeniyle bundan gelecek önemli menfaati iki tarafın göremediğini, bunun ortaya çıkardığı boşluk ve risklerin çok fazla farkında olamadıklarını lisana getirdi.

Fidan, iki tarafın da çok nitelikli, jeostratejik bir güvenlik iş birliği tartışmasını hem NATO içerisinde hem NATO dışında iki taraflı başlatması gerektiğine inandığını belirtti.

Hakan Fidan Turkiyenin Ab Uyelik Sureci Kimi Ulkelerin Kisir Gundemlerine Birakilamaz 1 Rw6Ududq

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hakan Fidan, Türkiye’nin AB üyelik süreci kimi ülkelerin kısır gündemlerine bırakılamaz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin