Göçmenleri sürmek isteyen AfD, göçmenlerden oy istiyor: ‘Büyük bir çelişki’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ALMANYA – Arka geriye ortaya çıkan skandallar sebebiyle kamuoyu yoklamalarında oy oranı epeyce gerileyen faşist parti Almanya için Alternatif (AfD), son aylarda gözünü göçmenlerin oylarına dikmiş görünüyor. Son olarak partinin Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili ve yeniden adayı Maximilian Krah, TikTok’ta bir manzara yayınlayarak Türklerden oy istedi. Partinin eş başkanı Tino Chrupalla da geçen mart ayında, “Göçmen kökenli beşerler Almanya’ya, partimize aittir. Seçimleri lakin göçmen kökenliler ile kazanırız” diyerek göçmenlerden oy istemişti.

Ne var ki, geçtiğimiz aylarda AfD’nin iktidara geldiğinde göçmenleri ülkeden kitleler halinde sürme planı yaptığı ortaya çıkmıştı. Alman medyasında AfD’nin göçmenlerden oy istemesi haberlerinde, partinin göçmenleri sürme planı hatırlatıldı, bu, büyük bir çelişki olarak nitelendi.

KRAH: YENİ GÖÇMENLER KİMİN MESKENİNİ VE İŞYERİNİ ALACAK?

2019’dan bu yana AfD’nin AP milletvekili ve tekrar adayı olan Maximilian Krah, TikTok’ta yayınlandığı imajda, “Türkler aslında AfD’yi seçmeli” diyerek Türklerden oy istedi. Krah, “Türkler, göçü engelleyen bir partiyi seçmeli. Yeni gelenler kimin meskenini ve işyerini alacak?” sorusunu yönelterek, yeni göçmenlerin Türkler ve öteki göçmenler için ‘tehlike’ olduğunu ileri sürdü. Krah, ayrıyeten, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı anarak, Erdoğan’ın Türkiye’nin çıkarlarını savunduğu için Batı’da sevilmediğini, AfD’nin de Almanya’nın çıkarlarını savunduğu için sevilmediğini söyledi. Erdoğan’ı anması, Alman medyasında partinin Erdoğan yandaşlarını kazanma çabası olarak değerlendirildi.

Son kamuoyu yoklamalarında AfD’nin oyu yüzde 17 dolayında görülüyor. Geçen yılın sonlarında yüzde 23’e kadar yükselmişti.

GÖÇ UZMANI FOROUTAN: SAĞ GÖRÜŞLÜLER AFD’YE OY VERİYOR

Alman Göç ve Ahenk Araştırmaları Enstitüsü Önderi Prof. Naika Foroutan, üç küme seçmenin AfD’ye oy verebileceğini söyledi. Alman İkinci Televizyonu’na (ZDF) konuşan Prof. Foroutan, bunların sağ görüşlü göçmenler, öbür partileri protesto edenler ile AfD’nin ‘kötü’ göçmenleri geri göndereceğini uman, kendilerini düzgün sağlamış gören ve AfD’nin kendilerine dokunmayacağını düşünen göçmenler olduğunu söyledi.

Foroutan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Almanya’ya gelen Alman kökenlilerin genelden AfD’ye oy verdiklerini, Türklerin de klasik Toplumsal Demokrat Parti’yi (SPD) seçtiğini hatırlattı. Türklerin son yıllarda SPD’nin uzaklaşmasına gönderme yapan Prof. Foroutan, Türklerden de AfD’ye oy gidebileceğini söyledi, partiler ortasında en çok AfD’nin göçmenlerden oy almak için uğraş gösterdiğini belirtti. Almanya’da 9 milyon dolayında göçmen kökenli seçmen bulunuyor, bunun yüzde karşılığı 14,5.

AVER: ÇOK DÜŞÜK DÜZEYDE OY VERİRLER

Gocmenleri Surmek Isteyen Afd Gocmenlerden Oy Istiyor Buyuk Bir Celiski 0 E3Bsuugx Caner Aver

Ruhr bölgesindeki Essen kentinde bulunan Türkiye ve Ahenk Araştırmaları Merkezi Vakfı (TAM) uzmanı Caner Aver, Türklerin çok az bir kısmının AfD’ye oy vereceğini düşünüyor. Parti içinde etkin misyon yapan göçmen kökenliler olduğunu hatırlatan Aver, Türklerin AfD’ye sempati duymalarının sebepleri hakkında şu görüşleri tabir etti:

“Başta gelen sebep, sistemli göçü ve mülteci göçünü kısıtlamak istemesi. Kendileri göçmen kökenli olmalarına rağmen toplumun daha fazla göçmeni alamayacağını, sistemin bozulacağını ve kabahat oranlarının göç ile artacağını düşünüyorlar. Temel olarak, toplumun kültürel olarak daha fazla renklenmesine karşı çıkıyorlar, bu yüzden katı göç siyaseti izleyen partiye oy verebiliyorlar.

Oy verenlerin ortasında kültürel olarak asilime olanlar da olabilir. Kendi kültüründen uzaklaşan ve kendini Alman kültürüne yakın bulanlar AfD’ye oy verebiliyor.”

KARAAHMETOĞLU: AFD, TÜRKLERİ APTAL YERİNE KOYUYOR

SPD federal milletvekili avukat Macit Karaahmetoğlu, göçmenleri Almanya’dan sürmek isteyen AfD’nin Türklerden oy istemesine, “AfD, Türkleri aptal yerine koyuyor” diyerek tepki gösterdi. Frankfurter Rundschau gazetesine konuşan Karaahmetoğlu, göçmenleri sürme planı yapan bir partinin göçmenlerden oy istemesini, büyük bir çelişki olarak niteledi. Karaahmetoğlu, AfD’nin insanların yüzüne karşı yalan söyleyen bir parti olduğunu, yoksullar için siyaset yaptığını söylediğini, halbuki zenginler için siyaset yaptığı görüşünü kelam etti.

Gocmenleri Surmek Isteyen Afd Gocmenlerden Oy Istiyor Buyuk Bir Celiski 1 Igf7Dfui

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Göçmenleri sürmek isteyen AfD, göçmenlerden oy istiyor: ‘Büyük bir çelişki’

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin