GİB taslağı paylaştı ve görüş istedi: Lokanta ve kafelerde KDV’ye zam geliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yiyecek ve içecek sunulan yerlerde yani lokanta ve kafeler gibi lokasyonlardaki KDV oranlarında artış yapmaya hazırlanıyor.

Konuyla ilgili hazırlanan tebliğ taslağı, Gelir İdaresi Başkanlığı’ının (GİB) internet sitesinde yayınlandı.

Tebliğ, telefonla veya internet üzerinden sipariş suretiyle adrese gönderme; gelal gibi yöntemlerle yapılan tüm satışları ve iş yeri ruhsatı bulunmadığı halde müşterilerine masada servis yapanları da kapsayan kararlar içeriyor.

“Çalışmalar devam ediyor”

GİB, taslağın geliştirilmesi ve yayınlanmaya hazır hale getirilmesi için başkanlıklarınca çalışmaların devam ettiğini; mevcut taslakta yer alan konuların geliştirilmesi, değiştirilmesi veya katkıda bulunulması ile ilgili görüş ve önerileri alacaklarını iletti.

Yiyecek ve içecek sunulan yerlerde KDV oranlarında değişiklik

Duyurunun birinci maddesinde mal ve hizmetlere uygulanan KDV oranlarını belirleyen 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nın (BKK) 2’nci maddesinde yer alan yetki çerçevesinde, söz konusu BKK eki sayılı listenin 24’üncü sırası kapsamındaki yiyecek ve içecek sunulan yerlerde KDV oran uygulamasına yönelik olarak 26 Nisan 2014 tarihli ve 28983 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinin (III/B-2.4.1) bölümünün dördüncü paragrafından sonra gelmek üzere yeni paragraflar eklendiği dile getirildi.

Ayrıca aynı bölümün birinci paragrafında yer alan “1 Ocak 2008 tarihinden itibaren” ibaresi yürürlükten kaldırıldı ve Tebliğin (III/B-2.4) bölümünde yer alan “(Yüzde 8)” ibareleri “(Yüzde 10)”, “(Yüzde 18)” ibareleri “(Yüzde 20)” şeklinde değiştirildi.

GİB’in sitesindeki taslakta şu ifadeler yer aldı:

Bu işletmeler prensip olarak hizmet işletmesi mahiyetinde olduklarından buralarda imal edilen veya dışarıdan temin edilen gıda maddelerinin buralarda veya dışarıda tüketilmek üzere müşterilere satışında yüzde 10 (alkollü içeceklerde yüzde 20) oranında KDV hesaplanır.

Gib Taslagi Paylasti Ve Gorus Istedi Lokanta Ve Kafelerde Kdvye Zam Geliyor 0 Nnosvrlc

KDV hesaplamasına örnek

Örnek 1: (K) Kahvecisi, kendi hazırladığı kahvelerin yanında (T) işletmesinden temin ettiği keklerin de satışını yapmaktadır. Self-servis olarak hizmet veren işletmeye gelen müşteri sipariş ettiği kahvenin yanında ıslak kek satın almış ve işletmeye ait alanda oturmak yerine siparişlerinin paketlenmesini istemiştir. Ayrıca 100 gram Türk kahvesi çektirmiştir. Kafeterya ruhsatına sahip olan (K)’nın yaptığı bu satışların tamamında yüzde 10 oranında KDV hesaplanacaktır.

Gib Taslagi Paylasti Ve Gorus Istedi Lokanta Ve Kafelerde Kdvye Zam Geliyor 1 Nl3Vrwdj

Telefonla veya internetten siparişindeki uygulama

Örnek 2: (A) Pastanesi, telefonla verilen sipariş üzerine imalathanesinde 8 kişilik doğum günü pastası hazırlamıştır. Müşteri pastanın ev adresine gönderilmesi yerine iş çıkışı pastaneye gelerek pastayı alacağını bildirmiştir. İş çıkışında sipariş pastanın yanında 1 kg kuru pasta ve 2 şişe limonata satın almıştır. Pastane işletme ruhsatına sahip (A)’nın sipariş suretiyle hazırladığı pasta ve yanındaki gıda satışlarında yüzde 10 oranında KDV hesaplanacaktır.

Gib Taslagi Paylasti Ve Gorus Istedi Lokanta Ve Kafelerde Kdvye Zam Geliyor 2 Nsgvkmdh

İş yeri ruhsatı bulunmadığı halde müşterilerine masada servis yapılması durumunda

Örnek 3: Sahilde faaliyet gösteren (B) Büfe İşletmesi, yiyecek ve içecek hizmetlerine yönelik işyeri açma ve çalışma ruhsatı bulunmadığı halde büfesinin önüne yerleştirdiği masa ve taburelerde oturan müşterileri ile sahilde bulunan şezlonglarda denize girenlere tost, çay ve meşrubat satışı yapmaktadır. (B) Büfe İşletmesi, fiilen yiyecek ve içecek hizmetleri sunduğundan büfede hazırladığı tost ve çayın yanında dışarıdan hazır temin ettiği gıda maddelerinin satışında yüzde 10 oranında KDV hesaplayacaktır.

Çalışmalar devam ediyor

GİB, tebliğ taslağı’nın yiyecek ve içecek hizmeti sunan yerlerde KDV oran uygulamasında yaşanan tereddütleri giderecek açıklamaları içerdiğini belirterek şu mesajı da yayınladı:

Başkanlığımızca hazırlanan Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Seri No: 51) Taslağında; 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki (II) sayılı listenin 24’üncü sırasında yer alan düzenleme kapsamında yiyecek ve içecek hizmeti sunan yerlerde KDV oran uygulamasında yaşanan tereddütleri giderecek açıklamalar yapılmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
GİB taslağı paylaştı ve görüş istedi: Lokanta ve kafelerde KDV’ye zam geliyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin