Gelecek 10 yılda ön plana çıkması beklenen meslekler açıklandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, iş gücü piyasasının ihtiyaçlarını belirlemek ve etkin çözümler üretebilmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Bakan Işıkhan, Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) 2023 İşgücü Piyasası Araştırması sonuçlarını paylaştı.

İŞKUR’un 2023 İşgücü Piyasası Araştırması’na göre, çok açık işi olan mesleklerde ve en fazla temininde güçlük çekilen mesleklerde dikiş makinecisi ilk sırada yar aldı. İşverenler tarafından gelecek 10 yılda öne çıkması beklenen mesleklerde ise ilk sırada yazılım mühendisi var.

“İş gücü ihtiyacının en fazla olduğu alan imalat sektörü”

İŞKUR tarafından 2023’de 2 ve üzeri istihdam sağlayan 86 bin iş yeriyle görüşülerek hazırlanan İşgücü Piyasası Araştırması’nın sonuç raporlarının yayınlandığını bildiren Işıkhan, şu ifadeleri kullandı:

İş gücü ihtiyacının en fazla olduğu alan imalat sektörü. İşverenlerden alınan geri bildirimlere göre gelecek 10 yılda ön plana çıkması beklenen meslekler ise yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, yapay zeka uzmanı, bilişim uzmanı, inşaat mühendisi, pazarlama uzmanı, dil ve konuşma terapisti ve CNC operatörü.

Gelecek 10 Yilda On Plana Cikmasi Beklenen Meslekler Aciklandi 0 U5Bbj2FxGelecek 10 Yilda On Plana Cikmasi Beklenen Meslekler Aciklandi 1 61Dvvicb

En fazla eleman aranan meslekler

Araştırma kapsamında işverenler tarafından en fazla eleman aranan meslekler de belirlendi. En çok açık iş olan 10 arasında, makineci (dikiş), garson, satış danışmanı, ahşap mobilya imalat ustası, temizlik görevlisi, gazaltı kaynakçısı, konfeksiyon işçisi, akaryakıt satış elemanı, ark kaynakçısı ve yük taşıma şoförü yer aldı.

Gelecek 10 Yilda On Plana Cikmasi Beklenen Meslekler Aciklandi 2 X9Uj5J3I

En fazla aranan beceriler

Açık işlerde en fazla aranan beceriler, “yeterli mesleki ve teknik bilgi” ve “iş tecrübesi” oldu.

Ülke genelinde iş yerlerinin yüzde 8,7’sinde açık iş bulunduğu, bu oranın 20 ve üzeri çalışanı olan iş yerlerinde 27,6’ya ulaştığı tespit edildi.

Kadın iş gücü tercih edilen açık işlerde, makineci (dikiş), temizlik görevlisi, satış danışmanı, mutfak görevlisi, mantı ustası, ön muhasebeci, garson, konfeksiyon işçisi, aşçı ve okul öncesi öğretmeni meslekleri öne çıktı.

Gelecek 10 Yilda On Plana Cikmasi Beklenen Meslekler Aciklandi 3 Oopmutqi

Eleman temininde güçlük çekilen 10 meslek

Araştırmada, işverenlerin yüzde 12,5’inin eleman temininde güçlük çektiği saptandı. Eleman temininde en fazla güçlük çekilen 10 meslek, makineci (dikiş), garson, ahşap mobilya imalat ustası, gazaltı kaynakçısı, inşaat işçisi, satış danışmanı, tır-çekici şoförü, yük taşıma şoförü, akaryakıt satış elemanı ve çelik kaynakçısı olarak sıralandı.

Gelecek 10 Yilda On Plana Cikmasi Beklenen Meslekler Aciklandi 4 Cizwcbtk

Eleman temininde güçlük çekilmesinin nedenleri

Bu mesleklerde eleman temininde güçlük çekilmesinin en önemli nedenleri, “ilgili meslekte yeterli iş başvurusunun yapılmaması”, “gerekli mesleki beceriye/niteliğe sahip eleman bulunamaması” ve “yeterli iş tecrübesine sahip eleman bulunamaması” oldu.

İş yerlerinde bir yıl sonraki istihdam artış beklentisi

Araştırma kapsamında görüşülen iş yerlerinde bir yıl sonraki istihdam artış beklentisinin yüzde 5,4 olduğu tespit edildi.

Gelecek 10 Yilda On Plana Cikmasi Beklenen Meslekler Aciklandi 5 Tlgrwroa

En fazla istihdam artışı beklenen 10 meslek

En fazla istihdam artışı beklenen 10 meslek arasında garson, kurye, satış danışmanı, makineci (dikiş), inşaat işçisi, ahşap mobilya imalat ustası, ark kaynakçısı, yük taşıma şoförü, konfeksiyon işçisi ve ağ teknolojileri meslekleri gösterildi.

Gelecek 10 Yilda On Plana Cikmasi Beklenen Meslekler Aciklandi 6 Qmdwws1N

Araştırmaya ilişkin diğer sonuçlar

Bakanlıktan araştırmaya ilişkin yapılan yazılı açıklamaya göre, İŞKUR’un 5 Haziran-14 Temmuz 2023 tarihlerinde bilgi formu uygulayarak gerçekleştirdiği araştırma kapsamındaki çalışanların yüzde 70’i erkekler, yüzde 30’u kadınlardan oluştu.

Gelecek 10 Yilda On Plana Cikmasi Beklenen Meslekler Aciklandi 7 Vqd5Ptdw

Kadın çalışan sayısının, erkeklerden daha yüksek olduğu sektörler

Kadın çalışan sayısının, erkeklerden daha yüksek olduğu sektörler, “insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri” ile “eğitim” oldu.

Ayrıca kısmi zamanlı çalışma yapılan iş yerlerindeki kadın istihdamının, kısmi zamanlı çalışma yapılmayan iş yerlerine göre daha yüksek olduğu belirlendi.

Gelecek 10 Yilda On Plana Cikmasi Beklenen Meslekler Aciklandi 8

Araştırmaya göre, iş gücü ihtiyacının en fazla olduğu imalat sektöründeki iş yerlerinin yüzde 16,6’sında, aynı sektördeki 20 ve üzeri çalışanı olan iş yerlerinin ise yüzde 37,3’ünde eleman ihtiyacı bulunuyor.

Gelecek 10 Yilda On Plana Cikmasi Beklenen Meslekler Aciklandi 9 Fvuzyvd4

En fazla yatırım yapılması planlanan ilk 10 il

Yatırım yapmayı planlayan işverenlerin yüzde 67,6’sı yatırımlarını ilave yatırım türünde değerlendirmeyi planlıyor ve en fazla yatırım yapılması planlanan ilk 10 il sırasıyla; İstanbul, Bursa, İzmir, Konya, Ankara, Sakarya, Antalya, mersin, Trabzon ve Balıkesir olarak sıralanıyor.

Gelecek 10 Yilda On Plana Cikmasi Beklenen Meslekler Aciklandi 10 47F7Cdjj

Bu yılki araştırmada işverenlerle yüz yüze görüşülecek

İŞKUR, 2024 yılı İşgücü Piyasası Araştırmasını 15 Nisan-17 Mayıs 2024 tarihlerinde yapacak. Geçmişten farklı olarak bu yıl İŞKUR personeli araştırmanın tamamını yüz yüze ziyaretlerle gerçekleştirecek.

Türkiye genelinde, iş gücü piyasasının talep tarafının geniş bir çerçevesini çizecek araştırmayla, iş yerlerinin yapısal özellikleri, çalışan sayıları, açık işleri, eleman temininde güçlük çektikleri meslekler ve istihdam beklentileri gibi veriler temin edilerek geleceğin mesleklerine ilişkin tahminler üretilecek.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gelecek 10 yılda ön plana çıkması beklenen meslekler açıklandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin