G7 dışişleri bakanlarından çağri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Kanada ve Japonya

‘dan oluşan G7 ülkeleri dışişleri bakanlarının dönem başkanı İtalya’nın ev sahipliğinde Capri Adası’ndaki toplantıları bugün sona erdi.

Bakanların toplantılarının akabinde biri Orta Doğu’daki gelişmeler, biri Ukrayna, biri de genel bahislerle ilgili üç bildiri yayınlandı.

G7 Dışişleri Bakanların Orta Doğu’ya yönelik bildirisinde, İsrail’e tam dayanışma ve takviye belirtilerek,

“İran’ın nisan ayında İsrail’e yönelik direkt gibisi görülmemiş saldırısını en güçlü sözlerle kınıyoruz. İsrail, ortaklarının yardımıyla 13-14 Nisan’daki bu saldırıyı püskürttü. 19 Nisan’da (bugün) gelen taarruz haberleri karşısında, tüm tarafları tansiyonun daha da artmasını önlemek için çalışmaya çağırıyoruz. G7, bu hedefle çalışmaya devam edecek”

sözleri yer aldı.
İran’ın saldırısının tehlikeli bir tırmanış olduğu belirtilen bildiride,

“İran’ın aksiyonları, bölgenin istikrarsızlaştırılmasına yönelik kabul edilemez bir adıma ve kaçınılması gereken daha fazla tansiyona işaret ediyor. İran ve ona bağlı kümelerin hücumlarına son vermesini talep ediyoruz. İran hükümetini makus niyetli ve istikrarsızlaştırıcı aksiyonlarından sorumlu tutacağız. Şu anda ve sonrasında istikrarsızlaştırıcı teşebbüslere karşılık olarak daha fazla yaptırım uygulamaya yahut diğer tedbirler almaya hazırız”

değerlendirmesi yapıldı.

Bildiride, İran’ın nükleer programına atfen, “İran’ın hiçbir vakit nükleer silah geliştirmemesi yahut edinmemesi istikametindeki kararlılığımızı yineliyoruz. İran’ın nükleer programının büsbütün barışçıl olduğuna dair teminat verebilmesini sağlamak için Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) ile tam işbirliğine geri dönerek önemli bir diyaloğa girmeli.” sözü kullanıldı.

İran’ın balistik füzeleri ve ilgili teknolojiyi Rusya’ya devretmeyi düşündüğü tarafındaki haberlerden telaş duyulduğu aktarılan bildiride, “İran’ı bunu yapmamaya çağırıyoruz. İran’ın Rusya’ya balistik füzeler yahut ilgili teknolojileri sağlamaya devam etmesi halinde, İran’a karşı yeni ve değerli önlemler de dahil olmak üzere süratli ve koordineli bir biçimde karşılık vermeye hazırız.” sözlerine yer verildi.

“Tüm sivil kayıplarından keder duyuyoruz”

Orta Doğu bildirisinde, 7 Ekim 2023’te yaşananlar güçlü formda kınanırken, “İsrail, kendini savunma hakkını kullanırken, milletlerarası insancıl hukuk da dahil olmak üzere milletlerarası hukuka tam olarak uymak zorundadır. Hamas’ın tüm rehineleri çabucak ve şartsız olarak hür bırakması gerekiyor.” daveti yapıldı.

Gazze’de İsrail hücumunda ölen sivillere de değinilen bildiride, şunlar kaydedildi:

“Tüm sivil kayıplarından keder duyuyoruz ve Gazze’de öldürülen binlerce bayan, çocuk ve savunmasız durumdaki bireyler de dahil olmak üzere kabul edilemez sayıda sivilin varlığını büyük bir telaşla not ediyoruz. Gazze’deki yıkıcı ve büyüyen insani krize, bilhassa de bölge genelinde sivillerin içinde bulunduğu berbat duruma tahlil bulmak için acil hareket davetinde bulunuyoruz. Refah’ta sivil halk üzerinde yıkıcı sonuçlar doğuracak tam kapsamlı bir askeri operasyona karşı olduğumuzu yineliyoruz.”

Gazze’de insanların zorla yerinden edilmesinden derin telaş duyulduğu belirtilerek, İsrail’in, milletlerarası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerine uygun hareket etmesi ve ihlal argümanları karşısında hesap verilebilirlik sağlaması gerektiği tabir edildi.

Bildiride, Gazze’deki halkın kıtlık riski içinde olduğuna dikkat çekilerek, “Her türlü insani yardıma tam, süratli, inançlı ve manisiz erişimin sağlanması mutlak bir öncelik olmaya devam ediyor. Rehinelerin derhal hür bırakılması ve acil muhtaçlık duyulan insani yardımın Gazze geneline inançlı bir formda ulaştırılmasına imkan verecek sürdürülebilir bir ateşkes davetinde bulunuyoruz.” tabiri kullanıldı.

“Yerleşimcilerin artan şiddet seviyelerinden tasa duyuyoruz”

Bildiride, Filistin’deki yeni kabinenin de memnuniyetle karşılandığı ve bu idarenin desteklenmeye hazır olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Tüm tarafların iki devletli tahlil ihtimalini baltalayan tek taraflı hareketlerden kaçınması gerekiyor. Yerleşimcilerin artan şiddet seviyelerinden telaş duyuyoruz. Filistin topluluklarına yönelik şiddet hareketlerinden sorumlu olan aşırıcı yerleşimcilerden hesap sorulmalı.”

G7 bildirisinde, şu tabirler yer aldı:

“İki devletli tahlile ve İsrail ile Filistinliler için güvenlik garantisi veren bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına dayanan kalıcı ve sürdürülebilir bir barışa bağlılığımızı sürdürüyoruz. Kudüs’teki kutsal yerlerdeki tarihi statükonun değişmeden korunması davetinde bulunuyoruz. Filistin devletinin son topraklarının 1967 çizgisine dayalı müzakereler yoluyla tanımlanması gerektiği konusunda hemfikiriz. Filistin devletinin uygun vakitte tanınmasının bu siyasi sürecin çok kıymetli bir bileşeni olacağını belirtiyoruz.”

Bildiride, Yemen’deki Husilerin Kızıldeniz ve Aden Körfezi’nden geçen ticari gemilere ve onları koruyan donanma gemilerine yönelik taarruzları da kınanırken, Yemen’deki sivil halkın içinde bulunduğu insani durumdan tasa duyulduğu aktarıldı.

G7 bildirisinde, Suriye ile alakalı olarak

“Suriye rejimini, krizin barışçıl bir tahlili ve ulusal uzlaşma için BM tarafından kolaylaştırılan siyasi süreçle manalı bir biçimde işbirliği yapmaya çağırıyoruz”

tabiri kullanıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
G7 dışişleri bakanlarından çağri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin