Dünya’nın en düzgün eğitimini veren ülkeler ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Ekonomik Forumu’na nazaran Finlandiya eğitim sistemine gıptayla bakılmasını sağlayan nedenler:

Finlandiya’nın eğitim sistemi, dünya çapında takdir toplayan ve birçok ülkeye ilham veren bir modeli temsil ediyor. Sistemin öne çıkan özellikleri ortasında eşitlik ve erişim vurgusu, öğrenci merkezli yaklaşım, az imtihan baskısı, esnek müfredat, kâfi öğretmenlerin varlığı ve öğrenci refahına verilen değer bulunmaktadır. Okul yaşına geç başlama ve daha kısa ders saatleri, Finlandiya’da öğrencilere daha fazla özgür vakit ve dinlenme imkanı sunmaktadır. Öğrencilerin değerlendirmeleri, özgürlük ve yaratıcılığı teşvik etmek maksadıyla, daha çok öğretmenlerin kendi değerlendirmelerine dayanmaktadır.

Dunyanin En Duzgun Egitimini Veren Ulkeler 0 Fsj8Cj1C

Ayrıca, pahalara odaklanan eğitim ve karakter gelişimi, kıymetli birer ögedir. Finlandiya’nın eğitim sistemi, araştırma ve daima gelişim temelinde kurulmuş olup, öğrencilere fiyatsız eğitim imkanı sunar. Bu özellikler, Finlandiya’nın başarılı eğitim modelinin temel taşlarıdır ve memleketler arası arenada takdir edilmektedir.

Doğu Asya çalışma prensiplerine aşina olanların bildiği üzere çalışkanlık, metot alışkanlıkları ve iş ahlakı üzere noktalarda güçlü olmak muvaffakiyetle direkt orantılı. Çin, Singapur, Japonya üzere ülkelerin tertipli olarak matematik ve bilim alanlarındaki sıralamalarda önlerde yer almasına şaşırmamalı.

Dunyanin En Duzgun Egitimini Veren Ulkeler 1 Dft7Mgaf

Eğitimde en düzgün ülkeler listesinin birinci sıralarında her vakit olduğu üzere yeniden Uzak Doğu ülkeleri yer alıyor. Güney Kore, Japonya ve Singapur eğitimde en uygun ülkeler olarak biliniyor. Güney Kore’de çocuklar haftanın yedi günü okula gidiyor. Bu yüzden eğitim için ayrılan bütçe de bir epey artıyor. Okula başlama yaşı ise 6. Bu yaş öncesindeki çocuklar için ana sınıfları, kreşler bulunuyor ve 3 yaşından itibaren çocuklar bu sınıflara gidiyor. Üniversite okuma oranları da yükselişte görünüyor. O denli ki Güney Kore’de üniversite bitirmemiş birine rastlamak çok güç. Japonya’da ise mecburî eğitim 9 yıl ile sonlandırılıyor. Eğitim ideolojileri çocuklara âlâ huylu ve ahlaklı olmayı öğretmek üzerine kurulurken bilgilendirmek ikinci sırada yer alıyor. Deney yapmak ise eğitim metotlarının en temel ögesi. 3 yaşına giren çocukların yüzde 80’i, ana sınıflarında eğitim hayatına başlıyor. Tüm okullarda fen laboratuvarlarının olmasına büyük kıymet veriliyor ve bu alanlar etkin biçimde kullanılıyor. Müfredat ise okullar özelinde değişiyor. Her okul kendi öğrencilerinin ihtiyacına yönelik müfredat hazırlamakta özgür bırakılıyor. Bu da eğitimde çeşitliliğe yol açıyor.

Avrupa’da En Âlâ Eğitim Veren Ülkeler

Kuzey Avrupa ülkelerinden olan Finlandiya eğitim alanında attığı adımlarla bir epey ünlü. Ülkenin en radikal kararlarından biri not sistemiyle ilgili. Okulun birinci 6 yılında çocuklara hiçbir formda not verilmiyor ve çalışmalar puanlandırılmıyor. Bunun yanı sıra öğrencilere ödev de verilmiyor. Eğitim yalnızca okul hudutları içerisinde uygulanıyor. Özel okul sistemi olmadığı için kurumlar ortasında rekabet de yaşanmıyor ve tüm öğretmenler yalnızca öğrencilere odaklanabiliyor. Aslında öğretmenlik bu ülkede oldukça saygın bir meslek olarak görülüyor. Avrupalı ülkelerin eğitim sistemleri incelendiğinde Hollanda, Polonya ve Almanya ve İngiltere üzere ülkeler de öne çıkıyor. Dünyadaki eğitim sistemleri her sene değiştiği ve geliştiği için ülkeler ortasındaki rekabet de ebediyen sürüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dünya’nın en düzgün eğitimini veren ülkeler ?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin