Dünya Mutluluk Raporu: Gençler mutsuz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD merkezli danışmanlık şirketi Gallup, Oxford Üniversitesi Wellbeing Araştırma Merkezi ve Birlemiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Tahlilleri Ağı tarafından yayımlanan Dünya Memnunluk Raporu’nda gençlerin günden güne mutsuzlaştıkları söz edildi.

Rapora nazaran, gençler gün geçtikçe mutsuz olan ailelerine daha çok benziyor, büyükleri üzere bitkin ve yorgun olmak istemiyor, üniversiteleri akademik garanti olarak göremiyor ve lisans eğitimi almamış şahısların ise daha çok zorlukla karşı karşıya kalacağını düşünüyor.

Raporda ayrıyeten, gençler ve yaşlılar ortasındaki ekonomik eşitsizliğin, eğitim, maharet eğitimi ve uygun fiyatlı konut meselesinin da gençlerin mutsuzluğunda tesirli olduğu aktarıldı.

EN MEMNUN GENÇLER İSKANDİNAV ÜLKELERİNDE

Raporda, en keyifli gençlerin Finlandiya’da olduğu, akabinde Danimarka’nın geldiği tabir edildi. Memnun gençlerin bulunduğu birinci 10 ülkede İskandinav ülkeleri olan Finlandiya, Danimarka, İzlanda, Norveç ve İsveç yer aldı.

Raporda şu sözler yer aldı:

“İlk 10 ülke COVID öncesinden bu yana çabucak hemen tıpkı kalmıştır. Finlandiya hala birinci sırada yer alırken, Danimarka buna çok yaklaşmış ve 5 İskandinav ülkesi de birinci 10’da yer almıştır. Fakat sonraki 10’da, Doğu Avrupa’nın geçiş ülkelerinin (özellikle Çekya, Litvanya ve Slovenya) mutlulukta yükselmesiyle daha fazla değişiklik var. Kısmen bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya sıralamada 23 ve 24’e düşmüştür.”

“KASVETLİ GELECEK”

Nesiller Ortası Vakıf (IF) hazırlanan bu rapora ait, “Genç yetişkinler, hükümet siyasetleri, konut satın alınabilirliği krizi, dinginleşen fiyatlar ve yüksek hayat pahalılığının zehirli bir bileşimi tarafından her taraftan vuruluyor. Gelecekleri bu kadar kasvetli göründüğü için bu jenerasyonun daha evvel görülmemiş seviyede ruh sıhhati problemleri yaşamasına şaşmamalı” dedi.

Londra İktisat Okulu’nda (LSE) profesör ve Dünya Memnunluk Raporu müelliflerinden biri olan Richard Layard, bütün bulguların gençlerin eğitim, öğretim ve ruh sıhhatini desteklemek için daha fazla uğraş sarf edilmesi gerektiğini gösterdiğini belirtti.

Layard ayrıyeten, LSE ve Tahlil Vakfı, 2030 için yaptığı bir öbür araştırmaya nazaran, Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) 38 üyesi ortasında 16-24 yaş kümesinin okuryazarlık ve aritmetik hünerlerinin 55-65 yaş grubununkinden daha yüksek olmadığı tek ülkenin İngiltere olduğunu belirtti.

Bu oran Fransa ve Almanya’daki ortalamanın yaklaşık iki katı. UNICEF’in ekonomik olarak gelişmiş 21 ülkeyi, çocukların refahını etkileyebilecek yoksulluk, aile münasebetleri, sıhhat ve güvenlik, eğitim ve çocukların kendi memnunluk duygusu üzere 40 göstergeyle karşılaştırdığı bir tablo yayınladığı 2007’den bu yana pek bir şey değişmediğini gösterdi.

DHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dünya Mutluluk Raporu: Gençler mutsuz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin