Beypazarı Soda, İsviçre’de yasaklanmıştı! Şirketten açıklama geldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsviçre, Ankara Beypazarı merkezli ve yaklaşık 67 yıldır maden suyu üreten Beypazarı Karakoca firmasının bir eserinin içeriğinde tespit edilen bor elementine atıfla “fetal gelişim ve doğurganlık üzerinde olumsuz tesiri olduğu” argümanıyla yasakladı.

Konuyla ilgili Beypazarı Soda’dan birinci açıklama geldi. Şirketten yapılan açıklama şu biçimde:

“Bir kısım toplumsal medya mecralarında İsviçre kaynaklı bir habere dayandırılarak markamız Beypazarı Doğal Maden Suyu hakkında haksız ve gerçek dışı dezenformasyon emelli yayınlar yapılarak eser içeriğindeki bor ölçüsünün yüksek olduğu ve sıhhate ziyanlı olduğu istikametinde temelsiz itham ve içerikler paylaşılmıştır.

Bu cins berbat niyetli ve haksız ithamlar ile ilgili tüketicilerimizi aydınlatmak ve yanlışsız bilgileri aktarmak isteriz. Ülkemizin %100 yerli ve ulusal pahası olan “BEYPAZARI” markası milletlerarası arenada süratle büyümektedir. Firma olarak 30’u geçkin ülkeye ihracat yaparak Türkiye, Avrupa ve Dünya kalite mükafatları almış, ISO 22000; ISO 9001; ISO 14001; ISO 45001; FSSC 22000 ve ESMA kalite sertifikalarına sahip olan ve dalda saygın bir yere sahip olan bir markayız. Şirketimiz eserlerinin kalitesini daima olarak titizlikle izlemekte, yine ürünlerimiz Sağlık Bakanlığı tarafından da denetlenerek sistemli olarak tahlilleri yapılmaktadır.

Farklı ülkeler ve memleketler arası kuruluşlar içme suyuyla ilgili kalite standartlarını belirlerken farklı bilimsel datalara ve politik yaklaşımlara dayanarak değişiklikler yapabilirler. Bu siyaset ve yaklaşımlar, hangi bilimsel çalışmanın temel alındığı, tüketim alışkanlıkları, beden yükleri ve başka faktörlere nazaran değişiklik arz etmektedir. Diğer milletlerarası kuruluşlar da içme suyundaki bor ölçüsü için farklı rehber pahalar belirlemişlerdir.

İçme suyundaki bor için sıhhat temelli düzenleyici sonlar Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) tarafından 2,4 mg/L, Avustralya Ulusal Sıhhat ve Tıp Araştırmaları Kurulu tarafından 4 mg/L ve Avrupa Birliği tarafından 1 mg/L olarak belirlenmiştir. Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (U.S. EPA)
ise içme suyundaki Bor minerali için bir düzenleyici sınırlama belirlememiş lakin ömür uzunluğu sıhhat müracaat bedelini 5 mg/L olarak belirlemiştir.

Firmamız, Türkiye’deki Doğal Mineralli Sular Yönetmeliği’ne ve memleketler arası standartlara uygunluğunu açıkça beyan eder, Dünya Sıhhat Örgütü ve Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı tarafından belirlenen parametrelerin tamamında uygun bedeller içinde olduğumuzu vurgularız. Haberin İsviçre kaynaklı olmasına karşın, bu haberin mahallî basında “yüksek kıymet çıktı” halinde sunulmasının, bilgiyi yanlış algılamaya yönelik bir uğraş olduğunu düşünüyoruz.

Önceki yıllarda İsviçre akredite tahlil laboratuvarı EUROFİNS tarafından yapılan bor tahlil sonucunu da paylaşarak, şeffaf ve yanlışsız bilgi transferini sağlamaya değer verdiğimizi belirtmek isteriz. (analiz sonucu sapma pahası ile birlikte 0,80 mg/lt ye denk gelmektedir) Tüm bu olumsuz haberlere ve yanlış algı oluşturma gayretlerine karşın yanımızda olan, inancını koruyan, dayanağını esirgemeyen kıymetli ve şuurlu tüketicilerimiz ile gerçek haberi paylaşabilmek ismine bizlerle irtibata geçen değerli basın mensuplarına teşekkürü bir borç biliriz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Beypazarı Soda, İsviçre’de yasaklanmıştı! Şirketten açıklama geldi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin