Berlin’de Dimitri Kantemir’in Müziğiyle Doğuyla Batı Buluştu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya’nın başşehri Berlin’de Osmanlı Devri’nde Enderun’da eğitim alan Rumen asıllı tarihçi, muharrir ve müzisyen Dimitri Kantemir’in bestelediği yapıtlardan oluşan konser programı gerçekleştirildi.

Berlin Yunus Emre Enstitüsü ve Bergama Müzesi İslam Sanatı Müzesi Dostları işbirliğiyle düzenlenen “Dimitrie Kantemir’in Müziğinde Doğuyla Batının Buluşması” isimli konserde, 17. yüzyıl Moldova bölgesinin türkülerini ve halk müziğini de içeren güçlü bir repertuvar sunuldu.

Konserde, kemençeyi Derya Türkan, kanunu Serkan Mesut Halili, theorbayı Daniel Kurz ve violayı da Gambayı Christiane Gerhardt çaldı. Dilek Türkan da birtakım yapıtlara vokal olarak eşlik etti.

Çok sayıda Alman tarih ve musiki severin katıldığı konser öncesi Prof. Klaus Kreiser, “Osmanlı Kimliği” hakkında bir sunum yaptı.

Berlin Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Müdürü Samet Kapısız, burada yaptığı açıklamada, kurum olarak 10 yılı aşkındır Almanya’da etkinlikler düzenlediklerini belirterek, “Güzel geçen etkinliğimiz, gerek Alman gerek Türk toplumu tarafından ağır ilgi gördü. Bundan sonraki süreçte de ilgili kurumlarla işbirliğimizi geliştirerek aktiflik sayımızı da artıracağız.” sözünü kullandı.

Kapısız, Kantemir’in bestekar olarak kıymetini oluşturduğu nota sistemiyle pek çok yapıtı notaya dökerek ölümsüzleştirdiğine dikkati çekti.

Konsere katılan Türkiye’nin Berlin Başkonsolosu İlker Okan Ulu da “Kültürümüzün çok bedelli nadide yapıtlarını dinledik. Ülkemizin tanıtımına da layıkıyla katkıda bulunuldu. Emek verenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Dimitri Kantemir

Kantemir, 1673’te Boğdan eyaletinin bugün Romanya hudutları içinde yer alan ve sonraki yıllarda kendi ismiyle anılacak Silişten kasabasında dünyaya geldi.

Babasının Osmanlı tarafından Boğdan Beyliği’ne atanması üzerine 14 yaşındayken İstanbul’a getirilen Kantemir, tahsiline İstanbul’da devam etti.

Kantemir, Babıali yıllarında birçok müzikal çalışmada bulundu. Tanbur ile ney çalmayı öğrenirken Türk müziğinin temeli hakkında bilgi sahibi olan Kantemir, 19 yaşındayken “Kantemir Edvarı” diye de anılan “Kitabu İlmu’l-Musiki ala Vechi’l-Hurufat” isimli Türk müziği kitabını kaleme aldı.

İki kısımdan oluşan kitapta, makamlar ve yollar üzerine teorik bilgilerin yanı sıra 16. ve 17. yüzyıla ilişkin kendi bestelerine yer veren Kantemir’in bu yapıtının ve bestelerinin bugüne ulaşmasında periyodun Osmanlı Padişahı 2. Ahmed’e sunulması ve notasyon sistemi ile yazdırılmış olmasının hissesi oldu.

Sonraki yıllarda Boğdan eyaletine vali olarak atanan ve Ruslarla anlaşıp isyan çıkaran Dimitri Kantemir, Osmanlı-Rus Savaşı’nda Büyük Petro yenilince valilikten alındı ve Rusya’ya kaçtı. Hayatının geri kalanını Rusya’da geçiren Kantemir, Rus edebiyatına yaptığı katkılarla da biliniyor.

Rusya’da 1723’te vefat eden Dimitri Kantemir’in cenazesi, 1935’te memleketi Romanya’nın Yaş kentine nakledildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Berlin’de Dimitri Kantemir’in Müziğiyle Doğuyla Batı Buluştu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin