Bayram tatilinde uzun yola çıkacak olanların dikkat etmesi gerekenler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BAYRAMDA SEYAHATE ÇIKACAK OLAN ŞOFÖRLER NELERE DİKKAT ETMELİ?

Bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla birlikte tatil yahut ziyaret niyetiyle bilhassa megakent İstanbul’da binlerce vatandaş yola çıktı ya da çıkmaya hazırlanıyor. Pekala, uzun yola çıkmaya hazırlanan şoförler nelere dikkat etmeli? Yola hangi saatlerde çıkılmalı? İşte uzun yola çıkacak şoförler için teklifler…

DOĞRU SÜRÜŞ POZİSYONU

Güvenli bir seyahat için aracın içindeki oturma haliniz çok kıymetli. Araç hakimiyeti, ayna denetimi ve kaza durumunda en az hasarla araçtan çıkmak için 3 kademeden oluşan “Doğru Sürüş Pozisyonu” alınmalı. Bu durumu kısaca tanımlamak gerekirse pedallara bastığınızda bacağınızın düz olmaması, dizlerden hafif eğimli vaziyette kalması gerekiyor. Şayet pedallara bastığınızda bacaklarınız düz ve gergin oluyorsa kaza anında başta kaval kemiği ve diz olmak üzere birçok noktadan ziyan görebilirsiniz.

Aynı formda direksiyonu saat 9.15 açısıyla tuttuğunuzda kollarınızın da dirseklerden kıvrılması yani düz olmaması değerli. Zira bu durumda önünüze ani bir şey çıktığında aracı sağa yahut sola inançlı bir formda kaçıramayabilirsiniz, aracınız darbe alırsa dirsek ve omuz bölgelerinden yaralanma olasılığınızda artar.

Doğru Sürüş Durumu’nun en değerli tamamlayıcılarından biri de koltuk kafalığı. Ülkemizde şoförlerin büyük çoğunluğunun ehemmiyet vermediği, mola yerlerinde dinleme-uyku esnasında başlarını yasladıkları ancak onun dışında yok saydıkları koltuk kafalıkları çok riskli yaralanmalarının önüne geçen hayati bir donanım.

Özellikle geriden çarpmalarda yaşanan kamçı travmasını önleyen koltuk kafalıklarının çok kısa bir ayarı var; başınızla koltuk kafalığı ortasındaki boşluk 4 parmağı geçmemeli ve yüksekliği başınızla birebir hizaya yakın olmalı. Koltuk kafalığıyla ortasında bir-iki karış ara bulunan yahut kafalığın yüksekliği çok aşağıda kalan şoför inançta olmayacak.

Yola sabah erken saatlerde çıkmayı tercih edin. Şoför uygun bir gece uykusu uyumalıdır. Ferdi farklılık göstermekle birlikte, ortalama 7-8 saatlik bir gece uykusu gerekli.

Sürücü;

-Araç kullandığı son birkaç kilometreyi anımsamıyorsa,

-Dalıyor ya da dikkatini toplayamıyorsa,

-Sık sık esniyorsa,

-Gözlerini açık tutmakta zorlanıyorsa,

-Önündeki araca çok yaklaşıyor ya da trafik işaretlerini kaçırıyorsa,

-Başını tutmakta zorlanıyorsa,

-Aracı duruş ve kalkışlarla sarsarak kullanıyorsa ahenge tehlikesinin olduğunu bilmelisiniz. Bu belirtileri gösteren şoförlerde ‘göz açık uyuma’ olarak tanımlayabileceğimiz ‘Karayolu Hipnozu’ tehlikesi de bulunmakta.

MOLA VERMEYE DİKKAT

Yola çıkmadan bir gün evvel dahi alkol tüketilmemeli, erken uyunmalı.

Yolculuk sırasında uyku getirebilecek ilaçlardan da uzak durulmalı.

Yapılan araştırmalarda şoförlerin çok dikkatli olarak azamî 2 saat yahut 150 kilometre uzaklıkta araç kullanabildiği ortaya çıkmış. Bu nedenle mola yerleri seyahat öncesi belirleyin ve 150 kilometre arada ya da 2 saatte bir 15 dakika mola vermelisiniz. Mola verildiğinde şoförün oturmaması ve hafif yürüyüşler yapması gerekmekte.

RAHATSIZ EDECEK YİYECEKLERDEN UZAK DURUN

Sıcaklardan fazla etkilenmemek için bol su tüketin. Bilhassa kalp, tansiyon ve şeker hastaları; sıcak havalarda çok uzun müddet araç kullanmayın.

Ağır, yağlı yiyeceklerden uzak durun. Zira bu çeşit yiyecekler uykunuzun gelmesini sağlayabilir. Mola yerlerinde çorba, küçük bir porsiyon beyaz et ve salata tüketin.

ARIZA DURUMUNDA NE YAPILMALI?

Uzun yol seyahati esnasında arıza durumları da gerilim yaratan faktörlerden. Örneğin; aracınızın lastiği patlarsa sakin ve denetimli formda, birden fren pedalına çok güçlü basmadan, ivedi etmeden, sinyal vererek sağ şeride gerçek hareket edin. Dörtlü flaşörlerinizi yakın, sağ kapıdan çıkmaya ihtimam gösterin, bagajdaki üçgen reflektörü bulunduğunuz yolun suratına nazaran 50 ile 100 metre ortasında bir uzaklığa koyun. Ve en değerlisi yoldan uzak, mümkünse bir bariyer ardında bekleyin.

Tatil sebebiyle trafik artıyor ve birçok uzun yol deneyimi olmayan şoför şehirlerarası yollara çıkıyor. Bunu unutmayın ve her an karşınızdaki yahut yanınızdaki şoförün kusur yapabileceğini düşünerek aracınızı kullanın.

SÜRÜŞ SIRASINDA HANGİ GİYSİLER TERCİH EDİLMELİ?

Kalın ve fazla giysilerin yerine hafif ve rahat kıyafetleri tercih edin.

Burada bir parantez açarak yaz aylarında uzun yolda sıkça yapılan bir yanılgının altını çizmek istiyorum; sıcak havalarda terlik hatta yalın ayak olarak araç kullanmak büyük bir riski işaret eder. Bir kaza anında süratlice refleks gösteren ayaklarda terlik ve gibisi ayakkabıların sabit kalma talihi yoktur. Bu da sert ve çok güçlü bir biçimde basmamız gereken fren pedalından ayağımızın kaymasına neden olur. Ayrıyeten çıplak ayakla yapılan sert frenlerde ayak tabanı acıdığı için şoförün ayağını pedaldan istemsiz formda çektiği birçok araştırmada kanıtlanmıştır.

HAVA SİRKÜLASYONUNA DİKKAT

Sürekli klima açık formda gitmeyin. 30-40 dakikada bir camı açarak araç içini havalandırmayı ihmal etmeyin, konsantre sorunu çekmemek için oksijen ölçüsünü camı açarak artırabileceğinizi unutmayın. Araçta klimanın direkt yüz ve göğüs bölgesine değil cama yanlışsız gelmesine dikkat edin.

TIR, kamyon üzere ağır tonajlı araçların sık kullandığı yollarda lastiklerin yol açtığı izlere dikkat edin. Bu tıp yollarda ağır yükün asfaltı ezmesiyle oluşan iz görünümündeki çukurlar, direksiyon hakimiyetinin kaybolmasına neden olabilir.

KISA FARLARI AÇIK TUTUN

Takip aralığını koruyun, kent içinden geçerken suratınızı düşürün. Kısa farlarınızı gece-gündüz açık tutun. Sürat limitlerine uyun.

Emniyet kemerini takın ve araç içindekilere taktırın. Araç içinde dikkatinizi dağıtacak, görüşünüzü kapatacak eşyalar bulundurmayın, tüm eşyaları sabitleyin.

Araç içinde sabitlenmemiş bir şey bırakmayın. Parfüm, gözlük ve çakmaklara dikkat edin. Yarım litrelik bir su şişesinin kaza esnasında suratınıza bağlı olarak 40 kilograma kadar çıkan bir kuvvetle size çarpacağını unutmayın!

Bayram seyahatlerinde kazaların en büyük nedenlerinden biri ivedi etmeye bağlı olarak yapılan kusurlu sollamalar olarak karşımıza çıkıyor. Bilhassa gidiş geliş olarak düzenlenmiş yollarda tabela ve çizgilere uyun!

TELEFON KULLANMAYIN

Diğer bir kaza sebebi ise sürüş esnasında telefonla konuşmak. Kimi şoförlerimiz kulaklıkla yahut bluetooth üzerinden konuşmanın inançlı olduğunu sanıyor. Ancak değerli olan telefonu elinize alarak konuşmak değildir, değerli olan beynin diğer yere odaklanması. Bu nedenle ister elinizde, ister kulaklık yardımıyla telefonla konuşmak tehlikeli ve ölümcül yanlışlara neden olabilir. Mümkün olduğunda uzak durun!

YAĞMURLU HAVALARDA HIZ YAPMAYIN

Yağmurlu bölgelerde ve yolun ortasındaki çim alanların sulandığu yerlerde suda kızaklama (Aquaplanning: Su birikintisinden ötürü lastiklerin yerle irtibatının kısmi yahut büsbütün kaybolması) ihtimalini göz önüne alarak, suratınızı düşürerek ve takip arasını artırarak tedbirlerinizi alın.

ARAÇ BAKIMLARINI İHMAL ETMEYİN

Aracınızın klasik bakımlarının yapılmış olmasına ihtimam gösterin. Klima, havalandırma sistemlerinin çalıştığından emin olun. Eskimiş silecek lastiklerinizi değiştirin.

Özellikle yağ eksilmesine ve sıcak havalarda sorun yaşatan hararet sıkıntıya karşı aracın su denetimini yapmayı unutmayın. Aracın aküsünü kesinlikle denetim ettirin.

LASTİK BASINCINA DİKKAT!

Lastiklerinizin hava basınçlarının ayarlı, diş derinliklerinin kâfi olduğundan emin olun.

Hala kış lastiklerini kullanan şoförler, bilhassa fren aralığı ve hakimiyet mevzularında çok fazla tehlike yaşayabilirler. Araçları çok çabuk denetimden çıkabilir, virajlarda savrulabilir, fren uzaklığında önemli uzamalar yaşayabilir.

Lastik havalarıyla bilinçsizce oynanmamalı. Uzun yolda lastik havalarını düşürerek ve yükselterek yanılgı yapmayın! Araç üreticisinin verdiği bedellere sadık kalınmalı.

BEBEKLER İÇİN KESİNLİKLE FARKLI KOLTUK EDİNİN

Gelelim seyahatin bebek ve çocuklarla olan kısmına! Kaza anları düşünüldüğünde araç içindekilerin hayatta kalmasının sağlayan en değerli şey, koltuklarında sabit kalabilmesi. Bu nedenle yetişkinlerin emniyet kemerlerinin bağlı olması, bebek ve çocukların kendilerine uygun koltuklara oturtularak sabitlenmeleri gerekmekte.

Bebek ve çocukların emniyet kemerlerini bağlarken sizi izlemelerine müsaade vermeyin, bakışlarını ve dikkatini öteki bir yere çevirdiği anda kemer tokasını kilitleyin. Aksi takdirde çok zeki olan yeni nesil bebek ve çocuklar kemer tokasının nasıl takılıp çıkartıldığını öğrenebiliyor, siz farkında olmadan kemerlerini açabiliyorlar.

Özellikle koltuk ve kemer bağlantısına yeni başlayan bebek ve çocukların ağlamasının sizi yanlış şeylere itmesine müsaade vermeyin! Örneğin; ağladığı için hiçbir bebeği seyahat esnasında kucağınıza almayın. Unutmayın; kaza esnasında kendi bebeğini muhafaza iç güdüsüyle sarılarak-sıkarak öldüren anne sayısı çok fazla! Bu kuralın vazgeçilemez olduğunu birinci olarak siz kabul edin, esnemeyin!

Bebek ve çocuklara ince, rahat, hava geçiren kıyafetler giydirin. Buna bağlı olarak araç içi sıcaklık pahasını 22-23 derecenin altına indirmeyin. Aracınızı uzun mühlet sıcak altında bırakmamaya ihtimam gösterin. Mecbur kaldıysanız; aracı çalıştırdıktan çabucak sonra bebek ve çocukları bindirmeyin. Aracın tüm camlarını açın, klimayı çalıştırın, içeride biriken sıcak havanın dışarı çıkmasını sağladıktan sonra bebek ve çocukları bindirin. Aksi takdirde hem içerideki bunaltıcı hava sorun olacak, hem de çok ısınan pazı modüller bebek cildine temas ettiğinde önemli ziyanlar verebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bayram tatilinde uzun yola çıkacak olanların dikkat etmesi gerekenler

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin