Avrupa’nın talebini karşılamak için gaz üretimimizi artırmaya yönelik yatırım yapıyoruz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Almanya’nın başşehri Berlin’de düzenlenen “15. Petersberg İklim Diyaloğu Toplantısı”nın ikinci gününde yaptığı konuşmada, Azerbaycan’ın memleketler arası kurum ve kuruluşlarda etkin rol alan bir ülke olduğunu belirtti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Biz köprüler inşa etmek ve barışı güçlendirmek için efor gösteren bir ulusuz ve bu eforumuzu her vakit devam ettiriyoruz” dedi.

Azerbaycan’ın birkaç yıldır çok değerli memleketler arası başarılara imza attığını vurgulayan Aliyev, şöyle devam etti:

“Birçok Avrupa ülkesiyle münasebetlerimiz başarılı biçimde yürütülüyor. Avrupa Birliği’nin (AB) 9 üyesiyle Azerbaycan stratejik işbirliği alanında mutabakat ve deklarasyonlar imzalamıştır. Bu milletlerarası temaslar bize dayanışmayı güçlendirme imkanı verecektir. Muhtaçlığımız olan da budur. Finansmana gereksinimimiz var, dayanışmaya gereksinimimiz var ve ortak sorumluluğa muhtaçlığımız var.”

Fosil yakıtlar bakımından güçlü bir ülke olarak Azerbaycan’ın Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kimi üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin üyesi olduğuna dikkati çeken Aliyev, bunun ülkesine iklim değişikliği ile gayrette ek avantaj sağladığını kaydetti.

Aliyev, “Petrol ve gaz açısından varlıklı ülkeler, iklim değişikliğiyle çaba alanında en önde yer alan ülkeler olmalıdır” görüşünü aktardı.

“Yıllık 12 milyar metreküp doğal gazımız direkt AB’ye gidiyor”

Azerbaycan’ın COP29’un mesken sahibi ülkesi olarak seçildiğinden beri birtakım medya kümelerinin, ülkesinin güçlü gaz ve petrol yataklarına odaklandığını anlatan Aliyev, şu sözleri kullandı:

“Medyanın odak noktası, bu kadar petrol ve gaz zengini olan ülkenin COP Başkanı olmasıyla ilgili. Ama ne yapalım? Allah bize petrol ve gaz nimetlerini verdiyse bizim hatamız mu? Biz burada ülkemizde istihdamın artırılması ve fakirliğin azaltılması için kullanıyoruz. Petrol ve gazı her vakit sürdürebilir halde kullanıyoruz.”

Aliyev, Avrupa piyasalarında Azerbaycan’ın petrol ve gazına gereksinimin devam edeceğine işaret ederek, ülkesinin Avrupa ile güç alanında stratejik paydaşlıklar deklarasyonu imzaladığını lisana getirdi.

Azerbaycan’ın Avrupa ülkelerine doğal gaz ve petrol tedarikinin giderek arttığını vurgulayan Aliyev, şunları kaydetti:

“Avrupa Komitesi bizden talep etti ve biz de bunu uygun gördük. Yıllık 12 milyar metreküp doğal gazımız direkt AB’ye gidiyor. 2027’ye kadar bu muahede devam edecek. AB’ye satışımız 20 milyar metreküpe ulaşacak. Azerbaycan’ın sorumluluk şuurunu çok hoş halde ortaya koyuyor. Alışılmış ki gaz üretimimizi artırmak için yatırım yapıyoruz lakin bunun sebebi, Avrupa’nın daha fazla gaza gereksinim duyması.”

Almanya’dan iklimin korunması için yeni bir yaklaşım geliştirilmesi önerisi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, iklim değişikliğini sonlandırmaya yönelik ortak gayretlerin muvaffakiyet gösterdiğini belirterek, “Daha süratli hareket etmemiz ve daha düzgün olmamız lazım. Lakin istikametimiz doğru” dedi.

Gelecek 10 yıl için tüm ülkelerin ulusal iklim muhafaza planlarını hazırladığını aktaran Scholz, Paris Mutabakatı’nın düzeneğinin tesirini gösterdiğini ve herkesin fosil yakıt devrine geri dönüşün mümkün olmayacağını bildiğini kaydetti.

Scholz, her ülkenin iklim nötrlüğü konusunda kendi yoluna gittiğini söyleyerek, “Önemli olan karşılıklı birimizi desteklemek” sözünü kullandı.

Dönüşüm için global yatırımların harekete geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Scholz, kamu fonlarının bu büyüklükteki yatırımlar için tek başına kâfi olmayacağını belirtti.

Scholz, yalnızca kamu fonlarına odaklanan bir tartışmayı “çok dar” olarak nitelendirerek, “Dünya çapında iklimi muhafazanın finansmanı için yeni bir yaklaşıma muhtaçlığımız var” dedi.

Sanayileşmiş ülkelerin fon sağlama sorumluluğu bulunduğuna işaret eden Scholz, Almanya’ya bu bahiste güvenilebileceğini aktardı.

Başbakan Scholz, son 30 yılda emisyonların artmasına katkı yapan ülkelerin ekonomik olarak uygun durumda oldukları takdirde iklim finansmanına katkıda bulunmaları gerektiğinin altını çizdi.

15. Petersberg İklim Diyaloğu Toplantısı

Almanya’nın başşehri Berlin’de düzenlenen “15. Petersberg İklim Diyaloğu Toplantısı”nda başta AB ülkeleri olmak üzere Türkiye, ABD, Çin ve Hindistan üzere G20 üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 40 ülkeden temsilci katılıyor.

Türkiye, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı ve İklim Başmüzakerecisi Fatma Varank, İklim Değişikliği Başkanı Halil Hasar ve Lider Yardımcısı Tuğba Dinçbaş’tan oluşan heyetle temsil ediliyor.

Söz konusu iklim toplantıları, 2010’dan beri her yıl COP doruklarına hazırlık gayesiyle gerçekleştiriliyor. Bu yılki toplantılarda, Paris Mutabakatı’nda belirlenen 1,5 santigrat derecelik global ısınma hududuna sadık kalmanın uygulanabilirliğini tartışmak ve 2024’te Azerbaycan’ın başşehri Bakü’de yapılacak COP iklim toplantısına hazırlanmak hedefleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Avrupa’nın talebini karşılamak için gaz üretimimizi artırmaya yönelik yatırım yapıyoruz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin