Avrupa’nın başına bela oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu 8 şahsa yöneltilen kabahatler, ‘terör hareketleri hazırlamak ya da finanse etmek, bir terör örgütünü finanse etmek için para sızdırmak yahut sızdırmaya teşebbüs etmek için komplo kurmak’ olarak açıklandı.
Belçika Polisi’nin, PKK/KCK’nın Belçika merkezli Sterk TV ve Medya Haber TV kanallarının stüdyolarına düzenlediği operasyon ile doküman ve teknik gereçlere el kondu.
Eş vakitli olarak Fransa’da da PKK/KCK’ya müzahir Drancy Demokratik Kürt Toplum Merkezi’ne ve üyelerin konutlarına operasyon düzenlendi.
Kelam konusu operasyon, örgüte karşı Avrupa ülkelerinin attığı adımların somutlaşması açısından değerliydi.
Zira örgüt, Avrupa’da ülkelerin türel boşluk ve muğlak siyasetlerinden faydalanarak siyasal bir alan elde etmişti.
Fakat, bu operasyonla Avrupa PKK/KCK’ya “dur” demiş oldu.

Avrupa’da PKK/KCK Yapılanması Nasıl Çoğaldı?

Avrupa, PKK/KCK tarafından Türkiye’ye karşı stratejik bir cephe olarak görülmekle birlikte lojistik, finansman ve takım temini için kıymetli alanlardan biri.
Avrupa’da örgütün bu yapısının oluşmasında AB ülkelerinin sessiz kalarak, yer yer takviye olduğu söylenebilir.
Aslında PKK/KCK, Avrupa Birliği ülkelerinde terör örgütleri listesinde yer alıyor.
Kürtlerin kelamda ezilen halk olarak yaptıkları algı siyaseti ve AB’deki ilgili kurum ve kuruluşlar ile siyasi çevreler içinde oluşturulan diplomasi Avrupa kamuoyunda karşılık buldu.
AB’ye üye birçok ülkenin örgüte karşı gerekli adımları atmaması da örgütün Avrupa alanında sesinin yükselmesinde ve daha cüretkar davranabilmesinde tesirli oldu.

Avrupa’da Artan PKK/KCK Şiddeti
PKK/KCK, propaganda faaliyetlerini daha çok Avrupa’da Kürt nüfusunun ağır olduğu Almanya, Fransa, Avusturya, İsviçre ve Hollanda üzere ülkeler ile örgütün faaliyetlerinin merkezi olması sebebi ile Belçika’da gerçekleştirmekte.
Bununla birlikte, Avrupa’da geniş bir alana yayılmış olmanın verdiği avantaj da her aksiyon ve aktiflikte kullanılmakta.
Avrupa sonları içinde düzenledikleri aksiyonlar sırasında, hızlı bir formda organize olup, şiddet içeren teşebbüslerde bulunabilmekte, güvenlik güçleri ile çatışıp etrafa ziyan verebilmekteler.
Ve tüm bunlara Avrupa makamları tarafından göz yumulmakta idi.
Fakat son vakitlerde PKK/KCK yüzünden artan şiddet olayları Avrupa ülkelerine bile “dur” dedirtti.

Avrupa Makamlarından PKK/KCK’ya Karşı Yansılar Arttı
Belçika’da yaşanan PKK/KCK’nın kızıştırdığı son olaylar ve bu olayların başka Avrupa ülkelerine de sirayet etmesi ile Avrupa ülkeleri görmezden geldiği PKK/KCK şiddetine karşı adım atmaya başladı.
Bilhassa Belçika’da Türk kökenli nüfusa yönelik şiddet olaylarının artması, bu olaylarda güvenlik güçlerinin yetersiz kalması, PKK/KCK’ya müzahir basın organlarında manipülatif haberlerin yapılması üzere durumlar Avrupa vatandaşlarının da reaksiyon vermesine neden oldu.
PKK/KCK’nın asıl amacındaki Türkler ise Türk siyasetçilerinin telkinleri ile sakinliklerini daima korudu. Şiddet olaylarından kaçınmaya çalıştı.
Olayların artması sonucu Belçika Başbakanı Alexander DE CROO yaptığı basın açıklamasında, “PKK/KCK lehine şovlar kabul edilemez. Belçika’da fikir özgürlüğü garanti altındadır fakat terör örgütü PKK/KCK lehine tabirlere tolerans gösterilemez. Çünkü Kürt problemine sempati duymak farklı bir şeydir” tabirlerini kullandı.
Belçika Federal Adalet Bakanı Paul VAN TİGCHELT’ten de emsal bir açıklama geldi. VAN TİGCHELT, “Belçika için PKK/KCK, açık formda bir terör örgütü olarak kabul edilmektedir. Bu kırmızıçizgimizdir. Bu bağlamda PKK/KCK’nın Belçika’daki faaliyetleri kabul edilemez” dedi.

Avrupa, PKK/KCK Şiddetinin Giderek Artmasından Tasa Ediyor
Belçika’da yaşanan olaylardan sonra Avrupa makamları PKK/KCK sempatizanları nedeni ile şiddet olaylarının artmasından telaş ediyor.
Örgüte müzahir basın-yayın organlarında yaşanan şiddet olaylarının işlenme formu ile Avrupa’daki örgüt yandaşlarını şiddete teşvik etmesi tedirginliği arttı.
Bu yayınlar yüzünden bilhassa örgüte müzahir genç kesitin vakit zaman şiddet içerikli hareketlere başvurmasından korkuluyor.

PKK/KCK Avrupalı Gençlerden Örgüte Adam Devşiriyor
PKK/KCK, Türkiye’de geçmişte olduğu kadar kolay takım bulamıyor. Avrupa’da Türk milliyetçileri ile Kürtlerin çatışmasını ön plana çıkararak gençlerden takım temin edebilmek için bir yer yaratıyor. Kürt gençleri militarize ediyor, olaylara karışan ve isimli yaptırım uygulanacak Kürt gençlerinin örgüte sığınabileceği vaadiyle kandırıyor.
Türkiye’den uzak, PKK/KCK gerçeğinden habersiz Kürt gençlerini politize ederek “örgütsel bilinç” kazandırmaya çalışıyorlar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Avrupa’nın başına bela oldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin