Avrupa Vizesi Verilsin İstemiyor” Argümanı Tartışma Yarattı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son periyotta önemli manada büyüyen bir vize sorunu olduğu bilinen bir gerçek. Avrupa’ya gitmek isteyen Türk vatandaşları, vize alırken problemlerle karşılaşıyor. Son bir yılda sportmen, öğrenci, ünlü fark etmeksizin birçok insan, bırakın olumsuz sonuç almayı randevu bile alamadığı oldu.

Sorun hala devam ederken ortaya atılan bir tez toplumsal medyayı karıştırdı. Argümanda, vize sorununun Türk hükûmetleri tarafından istediği için bitmediği söz edildi.

Döviz kaçmasın diye vize verilmesin istiyor”

“Av. Sebastian Trudeau” isimli bir X, kullanıcısı CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in bir açıklamasına cevap olarak bu türlü bir tez ortaya attı. Özel, açıklamasında Avrupa Birliği ile vize serbestisinin kendileri iktidar olduğu takdirde 15 günde çözülebileceğini öne sürmüştü.

Kullanıcı, Türk hükûmeti o denli istediği için Avrupa Birliği’nin vize uyguladığını tez ederken sorunun istense basitçe çözülebileceğini öne sürdü: “Hükûmet, millet Avrupa’ya gitmesin, oraları görmesin, döviz kaçmasın diye vize verilmemesini destekliyor.”

Tabii bu açıklamalar bir argümandan ibaret ve altında rastgele bir delil sunulmuş değil. Fakat bu türlü bir argüman, varsayım edebileceğiniz üzere toplumsal medyada hayli tartışma yarattı. Pekala Türkiye’de geçmişte vize uygulamaları nasıldı. Kaldırılması için yakın vakitte bir atak yapıldı mı? Gelin bir bakalım.

Türk vatandaşları, 1980’ler öncesinde Avrupa’ya vizesiz seyahat edebiliyordu

Avrupa Vizesi Verilsin Istemiyor Argumani Tartisma Yaratti 0

Avrupa ülkelerine vizeyle seyahat etme zaruriliği, aslında bir vakitler yoktu. 70’ler sonuna kadar ülkemizdeki vatandaşlar, serbestçe Avrupa ülkelerini dolaşabiliyordu. Türkiye’nin 1949’da dahil olduğu Avrupa Kurulu, 2. Dünya Savaşı sonrasında üye devletlerin vatandaşlarının vizesiz seyahat edebilmesi gerektiğini belirtmişti. 1957 yılında da bu hususta “Avrupa Kurulu Üyesi Ülkeler Ortasında Şahısların Özgür Sirkülasyonu Anlaşması” yapıldı. Sonrasında vatandaşlar özgür bir halde seyahat edebilmeye başladı.

Bu durum 70’li yıllara kadar devam etti. Türkiye’deki iç siyasi karışıklıklar, vizenin hür olmasını sağlayan uygulamanın 1970’li yılların sonuna gerçek sona ermesine neden oldu.  Vize zorunluluğunun gelmesinde devrin hükûmetinin de tesiri olduğu söyleniyor. Buna nazaran Avrupa ülkelerine giriş-çıkışların denetim edilebilmesi nedeniyle vize zorunluluğunun getirilmesi istendi. 9 Temmuz 1980 tarihinde Almanya “asayişi sağlamak amacıyla” vizesiz seyahat uygulamasını askıya aldı. 12 Eylül Darbesi sonrasında, 24 Eylül tarihinde ise Fransa da bu türlü bir karar aldı. Öteki Avrupa ülkelerinin de iştirakiyle vizesiz seyahat devri sona erdi.

Sonrasında ise AB içindeki hudutları ortadan kaldıran Schengen Muahedesi ortaya çıktı. Bu gelişmenin akabinde Schengen Vizesi hayatımıza girdi. En başlarda fiyatsız verilen bu vize, daha sonra fiyatlı hâle geldi.

Vizenin kaldırılması için neler yapıldı?

Avrupa Vizesi Verilsin Istemiyor Argumani Tartisma Yaratti 1 Jliemoxc

Ekim 2005’te Türkiye-Avrupa Birliği tam üyelik müzakereleri başlamıştı. Lakin AB’den o vakitler vize konusunda rastgele bir jest gelmedi. 2016’da ise Türkiye, AB ile göçmen muahedesi yaptı. Bu biçimde vize kolaylığı ve muafiyetinin sağlanacağı söz edilmişti. Lakin buradan da bir sonuç çıkmadı.

Bunların yanı sıra 2013 yılında Avrupa ile “Vize Serbestisi Diyaloğu” başlatıldı. Bunun hedefi ise kısa müddetli ziyaretlerde vatandaşlarımıza uygulanan Schengen vizesini kaldırmaktı. Lakin şu ana kadar bu mevzuda da bir gelişme görmedik.

Vize sorununun gerisindeki öteki mümkün nedenler için:

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Avrupa Vizesi Verilsin İstemiyor” Argümanı Tartışma Yarattı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin