Avrupa Parlamentosu, yapay zeka yasasını onayladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AB Yasa Yapıcıları, yapay zeka için çıkarılan yasa tasarısına onay verdi.

27 ülkeden oluşan bloğun yapay zeka yasasını en son olarak onaylayarak, bu yıl içinde yürürlüğe girmesini sağladı.

Avrupa Parlamentosu’ndaki milletvekilleri, yönetmeliklerin birinci sefer önerilmesinden beş yıl sonra, Yapay Zeka Yasası lehine ezici bir çoğunlukla oy kullandı.

YOL GÖSTERİCİ OLMASI BEKLENİYOR

Yapay Zeka Maddesi’nin, süratle gelişen teknolojinin nasıl düzenleneceğiyle boğuşan öteki hükümetler için global bir yol gösterici vazifesi görmesi bekleniyor.

OpenAI CEO’su Sam Altman, geri adım atıp ayrılma planları olmadığını söylemeden evvel geçtiğimiz yıl ChatGPT üreticisinin Yapay Zeka Kanunu’na ahenk sağlayamaması durumunda Avrupa’dan çekilebileceğini öne sürerek küçük çaplı bir kaosa neden olmuştu.

İşte dünyanın birinci kapsamlı yapay zeka kurallarına bir bakış:

Tıbbi aygıtlarda yahut su yahut elektrik şebekeleri üzere kritik altyapılarda yapay zeka, yüksek kaliteli dataların kullanılması ve kullanıcılara net bilgi sağlanması üzere daha sıkı kurallar uygulanacak.

YAPAY ZEKA TAKVİYELİ KİMLİK TESPİTİ YASAK

Bazı yapay zeka kullanımları, kabul edilemez bir risk oluşturduğu için yasaklandı.

Kaçırma yahut terörizm üzere önemli kabahatler dışında, polis tarafından halkın yüzünün yapay zeka takviyeli uzaktan “biyometrik kimlik tespiti” sistemleri kullanılarak taranması yeni maddeyle birlikte yasak.

Avrupa Parlamentosu Yapay Zeka Yasasini Onayladi 0

GENEL EMELLİ YAPAY ZEKA MODELLERİ DE DÜZENLEME ALTINDA

Yasanın birinci taslakları, özgeçmişleri ve iş müracaatlarını tarama üzere dar kapsamlı misyonları yerine getiren yapay zeka sistemlerine odaklandı.

OpenAI’nın ChatGPT’si ile örneklenen genel emelli yapay zeka modellerinin şaşırtan yükselişi, AB siyaset yapıcıları ayak uydurmak için çabalamaya gönderdi.

YAPAY ZEKA İLE ÜRETİLEN HER ŞEY ETİKETLENMELİ

Avrupa’daki yeni kurulan şirketlerden OpenAI ve Google’a kadar her türlü genel emelli yapay zeka modelinin geliştiricileri, sistemleri eğitmek için kullanılan internetteki metin, fotoğraf, görüntü ve öbür dataların detaylı bir özetini vermeleri ve ayrıyeten AB telif hakkı maddelerine uymaları gerekiyor.

Yapay zeka tarafından üretilen düzmece fotoğraflar, mevcut bireylerin, yerlerin yahut olayların görüntüleri yahut ses kayıtları, yapay olarak manipüle edilmiş olarak etiketlenmelidir.

EN BÜYÜK MODELLER EK İNCELEME ALTINDA

OpenAI’nın en gelişmiş sistemi GPT4 ve Google’ın Gemini dahil “sistemik riskler” oluşturan en büyük ve en güçlü yapay zeka modelleri için ekstra inceleme var.

AB, bu güçlü yapay zeka sistemlerinin “ciddi kazalara neden olabileceğinden yahut kapsamlı siber hücumlar için berbata kullanılabileceğinden”endişe ediyor. Ayrıyeten üretken yapay zekanın ziyanlı önyargıları birçok uygulamaya yayarak birçok beşere tesir edebileceğinden korkuyorlar.

Avrupa Parlamentosu Yapay Zeka Yasasini Onayladi 1 Ujbtzhbn

UYGULAMA VE YAPTIRIMLAR

Yapay Zeka Maddesi’nin, AB üye ülkelerinin onayı da dahil olmak üzere birkaç son formalitenin akabinde Mayıs yahut Haziran aylarında resmi olarak yasalaşması bekleniyor.

Yasa kitaplarına girdikten altı ay sonra ülkelerin yasaklanmış yapay zeka sistemlerini yasaklamaları gerekiyor.

Sohbet robotları üzere genel emelli yapay zeka sistemleri için kurallar, yasanın yürürlüğe girmesinden bir yıl sonra uygulanmaya başlayacak.

2026 yılının ortasına kadar, yüksek riskli sistemler için gereklilikler dahil olmak üzere tüm düzenlemeler yürürlükte olacak.

HER AB ÜLKESİ KENDİ YAPAY ZEKA KONTROL ÜNİTESİNİ KURACAK

Uygulama yürürlülüğe girdiğinde, her AB ülkesi kendi yapay zeka kontrol ünitesini kuracak ve vatandaşlar, kuralların ihlalinin kurbanı olduklarını düşünürlerse şikayette bulunabilecekler.

Yapay Zeka Maddesi’nin ihlalleri, 35 milyon euroya yahut bir şirketin global gelirinin yüzde 7’sine kadar para cezası çekebilir.

Yeni yasanın kısmen kapsadığı işyerinde yapay zeka üzere alanlar da dahil olmak üzere, yaz seçimlerinden sonra daha fazla yapay zeka ile ilgili mevzuat gelebileceği de kaydedildi.

Avrupa Parlamentosu Yapay Zeka Yasasini Onayladi 2 Hre7Pz4E

YAPAY ZEKA YASASININ GLOBAL ETKİLERİ

ABD’de Lider Joe Biden, Ekim ayında yapay zeka hakkında kapsamlı bir yürütme buyruğu imzaladı ve bunun mevzuat ve global mutabakatlarla desteklenmesi bekleniyor. Bu ortada, en az yedi ABD eyaletindeki milletvekilleri kendi yapay zeka kanunları üzerinde çalışıyorlar.

Çin Devlet Lideri Xi Jinping, yapay zekanın adil ve inançlı kullanımı için Global Yapay Zeka Yönetişim Teşebbüsü’nü önerdi ve yetkililer, Çin içindeki beşerler için üretilen metin, fotoğraf, ses, görüntü ve öteki içerikler için geçerli olan üretken yapay zeka idaresine yönelik “geçici önlemler” yayınladı.

Brezilya’dan Japonya’ya kadar başka ülkeler ve Birleşmiş Milletler ve Yedi Endüstrileşmiş Ülke Kümesi (G7) üzere global kümeler da yapay zeka tedbirleri almak için harekete geçiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
 Avrupa Parlamentosu, yapay zeka yasasını onayladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin