ALMANYA, TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TİCARİ ORTAKLARINDAN

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in yarın Türkiye’ye birinci ziyaretini yapması bekleniyor. Steinmeier’in, İstanbul, Gaziantep ve Ankara’yı kapsayacak iki günlük ziyaretinde, çeşitli görüşmelerinin yanı sıra Alman şirketlerinin temsilcileriyle de iki ülke ekonomik ilgilerini ele alması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Steinmeier’in, siyasi temaslarda bulunmak üzere 24 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara’da bir ortaya gelmesi planlanıyor.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Almanya İş Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, kelam konusu ziyaret ile iki ülke ortasındaki ticari bağlara ve yatırım fırsatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türk ve Alman iş dünyası temsilcilerinin daha yakın çalışmasının ehemmiyetine işaret eden Yalçındağ, özellikle Kovid-19 salgının, dünya ticaretinde “friendshoring (ticareti ve yatırımı dost ile yap)” ve “nearshoring (tedarikini ve yatırımını yakın coğrafyadan yap)” kavramlarını öne çıkardığını lisana getirdi.

Yalçındağ, 6 Şubat sarsıntılarında yıkılan bölgelerin toparlanması konusundaki işbirliği beklentisine ilişkin, “İnsan yatırımının en değerli yatırım olduğuna inanıyoruz. Alman firmalarla işbirliği yaparak bölgedeki eğitimli insan potansiyelini değerlendirmek için çalışmaların yapılmasının faydalı olacağını düşünüyoruz.

Ayrıca, bölgenin altyapısının yeniden inşa edilmesi sürecinde, geleceğin standartlarını karşılayacak halde planlanmasını önemsiyoruz. Akıllı kent konseptinin, çevreci ve yeşil güç odaklı kentlerin oluşturulması için Alman ortaklarımız ile yakın çalışmayı hedefliyoruz.” tabirlerini kullandı.

Almanya Turkiyenin En Buyuk Ticari Ortaklarindan 0

“ALMANYA, TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TİCARİ ORTAKLARINDAN”

DEİK Türkiye-Almanya İş Konseyi’nin, iki ülke ortasındaki bağı daha da güçlendirmeyi, ticaret ve yatırımı teşvik etmeyi hedeflediğini vurgulayan Yalçındağ, Almanya’nın Türkiye’nin en büyük ticari ortaklarından biri olarak öne çıkmaya devam ettiğini bildirdi.

Yalçındağ, Türkiye’nin bu ülkeye ihracatının geçen yıl 21,9 milyar dolar, Almanya’dan ithalatın ise tıpkı dönemde 28,7 milyar dolar olduğuna işaret ederek, “Türkiye ile Almanya’nın 2023 yılı ticaret hacmi 50,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Lakin bu hacmin gerçek potansiyelimizi yansıttığını düşünmüyorum. İki ülke ortasındaki potansiyelin daha fazla olduğunu biliyor ve adımlarımızı bu çerçevede atıyoruz.” dedi.

Türkiye’nin Almanya’ya ihracatında makinelerden örme giysi eşyasına, elektrikli aygıtlardan demir veyahut çelik eşyaya kadar çeşitli yapıtların öne çıktığını belirten Yalçındağ, Almanya’dan ise makineler, plastikler, hava taşıtları, demir ve çelikten eşya, eczacılık yapıtları ile optik aygıtların ithal edildiğini kaydetti.

“TÜRKİYE’DE 8 BİN 125 ALMAN FİRMASI BULUNUYOR”

Yalçındağ, Türkiye’nin yeşil ve dijital dönüşümde attığı adımların, Alman firmalarının dikkatini çektiğini lisana getirerek, Alman şirketlerinin 2002’den bu yana Türkiye’ye yaptığı 11,5 milyar dolarlık yatırımın, bu potansiyelin yansıması olduğunu söyledi.

Almanya’nın Türkiye’deki direkt stok yatırımlarının 2022 yılında 24,3 milyar dolar seviyesinde olduğunu tabir eden Yalçındağ, ülkeden giden stok yatırımın ise 2,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini aktardı.

Yalçındağ, Türkiye’de 8 bin 125 Alman firmasının faaliyet gösterdiğini lisana getirerek, “Türkiye’nin Almanya’ya yatırım fırsatlarına baktığımızda, bilgi ilişki, yazılım, makine ve mekatronik mühendisliği içeren, ülkemizdeki yetişmiş iş gücünü öne çıkaran kısımlar olduğunu görüyoruz. Otomotiv yan sanayisinden besin kısmına çeşitli alanlarda ikili ilişkilerimizin geliştirilmesiyle de birçok fırsat çıkabileceğini değerlendiriyoruz. Türk firmalar için önümüzdeki dönemde Almanya’da şirket alımları ve iştirakler kurulması konusunda fırsatlar oluşacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Üçüncü ülkelerdeki yatırımların değerine de işaret eden Yalçındağ, şöyle devam etti:

“Türk iş dünyasının Afrika, Orta Doğu, Orta Asya ile olan yakın temasları, Alman iş dünyası için de kıymetli bir potansiyel işbirliği alanı oluşturuyor. İnşaattan güce kadar birçok kolda güçlü ve tecrübeli firmalarımız bulunuyor. Almanya’nın kendi güçlü finansman yapısını yeni açılımlar için kullanabileceğini ve Türk iş dünyası olarak bu çerçevede ortaklılara hazır olduğumuzu kelam etmek isterim. Turizm konusunun da iki toplumun birbirlerini daha yakından tanımasını önemsiyoruz. 2023 yılı verileri, Alman turistlerin tercihlerinde ülkemizi en ön sıralara koyduklarını gösterdi.”

“İKİ ÜLKE ORTASINDA BEŞERİ SERMAYE YATIRIMLARINI ÖNEMSİYORUZ”

Yalçındağ, Türkiye ve Almanya’da güçlü küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) bulunduğuna da dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bu durum, KOBİ’ler ortasında işbirliklerinin ehemmiyetini vurgulamamıza imkan sağlıyor. İş Kurulu olarak, iki ülkenin KOBİ’lerinin, ikiz dönüşümüne hazırlanmasında tecrübe paylaşımının faydalı olacağını düşünüyoruz. Alman eğitim yapısı, iş dünyası muhtaçlıkları ile entegre edilmiş durumda.

Bu da güçlü Alman sanayisi ve yüksek katma kıymetli hizmetlerini de beraberinde getiriyor. Bu çerçevede iki ülke ortasında beşeri sermaye yatırımlarına paha veriyoruz. Eğitimli Türk gençlerimiz, Almanya’da hem ülkemizi temsil ediyor hem de iki iş dünyası ortasında değerli bir köprü oluyor.”

Türkiye ve Almanya’daki genç dinamik yönetici ve iş sahibi yeni neslin, iki ülkenin ticaret hacmini üste taşıyacağını tabir eden Yalçındağ, iki ülke iş dünyası ortasındaki temasları sıklaştırmanın ehemmiyetini vurguladı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ALMANYA, TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TİCARİ ORTAKLARINDAN

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin