Almanya Silahlı Kuvvetleri tekrar yapılandırılacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Savunma Bakanı Boris Pistoruis, orduyu geleceğe hazırlamayı hedefliyor.

Pistoruis, Alman Silahlı Kuvvetleri (Bundewehr) için yapısal ıslahat kararı aldı.

Pistorius, Almanya Genel Kurmay Lideri Carsten Breuer ve Savunma Bakanlığı Müsteşarı Nils Hilmer ile Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, Alman Silahlı Kuvvetleri’nde tekrar yapılanma planlarına ait bilgi verdi.

Ordunun yapısal ıslahatına ait teklifler üzerine çalışma talimatını yaklaşık 5 ay evvel verdiğini anımsatan Pistorius, bu mevzuda bugün karar verildiğini ve ordunun tekrar yapılanmasına ait imzayı attığını kaydetti.

Alman ordusunu tesirli hale getirmek istiyorlar

Pistorius, Alman ordusunun tesirli olmasını istediklerini söyleyerek şöyle dedi:

Ortak maksadımız, Alman ordusunun acil durumda, savunma durumunda ve savaş durumunda en yeterli biçimde konumlanacak formda yine yapılandırılmasıdır.

Yeniden yapılanma çalışmaları

Bu yapılanmada Alman Silahlı Kuvvetleri’nin ortak “Harekat Komutanlığı” ile “Destek Komutanlığına” da sahip olacağını belirten Pistorius, “Harekat Komutanlığı’nda” Alman Silahlı Kuvvetleri’nde operasyonel idare ve planlamanın bir elden yapılmasının öngörüldüğünü aktardı.

Almanya Silahli Kuvvetleri Tekrar Yapilandirilacak 0 Hfn6Hf98

Siber ve Enformasyon Alan Gücü

Pistorius, böylece kararların daha süratli alınacağını söyleyerek planlama vazifesini de üstelenecek “Harekat Komutanlığı’nın”, ve bakanlıklar ile eyaletler için de muhatap olacağını tabir etti.

Alman ordusunun yapısına hava, kara ve deniz kuvvetlerinin yanında Siber ve Enformasyon Alan Gücü’nün de (CIR) ekleneceği bilgisini paylaşan Pistorius, bu yeni gücün ordunun güvenliği için değerli olduğunu ve siber akınlardan muhafazanın yanında hibrit tehdide karşı da faaliyet göstereceğini belirtti.

Pistorius, “Destek Komutanlığının” lojistik, tıbbi hizmet, nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlara karşı savunma, sivil-asker bağlantısı ile askeri birimler arasında iş birliği sağlanması alanlarında rol alacağını kaydetti.

Zorunlu askerlik gündemde

Yeniden yapılandırmada muhtemel mecburî askerlik hizmetinin tekrar uygulanabileceğinin de dikkate alındığını söz eden Pistorius, mecburî askerlik konusunda çeşitli seçenekleri incelettiğini, raporun nisan ortasında kendisine ulaşacağını söyledi.

Pistorius, gerekli ıslahatların hayata geçirilmesi için Alman Silahlı Kuvvetleri’ne 6 ay vakit verdiğini belirtti.

Almanya Silahli Kuvvetleri Tekrar Yapilandirilacak 1 Z2L1Voy4

“Avrupa’daki tehdit durumunun ağırlaştığını hepimiz biliyoruz”

Alman ordusunu geleceğe hazır hale getirmek istediklerine işaret eden Pistorius, şöyle dedi:

Avrupa’daki tehdit durumunun ağırlaştığını hepimiz biliyoruz. Ülkemizi ve müttefiklerimizi savunuyoruz ve bu adımla da kimsenin NATO toprağı olarak bize saldırma fikrine kapılmaması gerektiğini açıkça belirtiyoruz.

Savunma Bakanı Pistorius, bunun inandırıcı ve gerçekçi bir biçimde yansıtılmasını isteyerek ordunun belirtilen biçimde tekrar yapılandırılması durumunda bunun başarılabileceğini lisana getirdi.

Asker sayısı 181 bin

Zorunlu askerliğin 2011’de kaldırıldığı Almanya’da 181 bin asker bulunuyor. Alman hükümeti, bu sayıyı 2031’e kadar 203 bine çıkarmayı hedefliyor.

Ülkede yaşlanan nüfus ve nitelikli iş gücü eksikliğinden ötürü askerlik yapacak işçi bulmakta zorluk yaşanıyor ve 2031 için hedeflenen sayıya ulaşılamayacağı söz ediliyor.

Pistorius, mecburî askerliğin kaldırılmasını daha evvel “hata” olarak nitelemiş, bunun hemencecik yine uygulanabilecek bir şey olmadığına dikkati çekmişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Almanya Silahlı Kuvvetleri tekrar yapılandırılacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin