Almanya bu sözlerle çalkalanıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya’da iktidarın küçük ortağı FDP’nin hazırladığı ve hafta sonu yapılacak parti kurultayında oylanacak önerge, daha şimdiden koalisyon ortakları ortasında önemli reaksiyonlara neden oldu.

CSU Genel Başkanı ve Bayvera Başbakanı Markus Söder bile FDP’nin hazırladığı önergeyi ‘boşanma belgesi’ olarak nitelendirdi. FDP parti idaresi ismine hazırlanan tasarıda, ‘Yurttaş Parası’ (Bürgergeld) için yükümlülüklerini yerine getirmeyenler ve kendisine teklif edilen makul bir işi haklı bir neden olmaksızın reddedenlerin aldıkları yardımlarda çabucak yüzde 30’luk bir kesinti yapılması istendi.

Hatta ‘yardımların büsbütün iptal edilmesine kadar varan’ daha katı yaptırımlar da taslakta yer aldı. Ayrıyeten, yardım ölçüsünün şimdilik daha fazla artırılmaması da istendi.

Mevcut duruma nazaran; iş bulma merkezi vatandaşlık ödeneği alanların birinci yükümlülüğünü ihlali durumunda bir ay boyunca yardımların en fazla yüzde 10’u kadar kesinti yapabiliyor.

1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe giren Yurttaş Parası uygulamasının merkezinde, evvelki uygulamaya nazaran daha zayıf yaptırım seçenekleri yer alıyordu.

Mart ayından bu yana yapılan değişiklikle iş bulma merkezleri, ‘yükümlülüklerini büsbütün reddedenlerin’ işsizlik yardımlarını en fazla iki ay müddetle büsbütün kesebiliyor.

‘ENERJİDE SÜBVANSE KALDIRILSIN’

FDP, teklifleri ortasında 63 olan erken emeklilik yaşını da kaldırmak da var. FDP’nin parti şurasına sunmak istediği önergede, Almanya’nın yetişmiş iş gücü külfeti yaşadığı ve bu nedenle artık erken emekliliğin karşılanamayacağı belirtildi.

FDP, bunun yerine ilerleyen yaşlarda çalışmayı daha cazip hale getirmeyi planlıyor. Güç konusuna da değinilen önergede, yenilenebilir güçlerin artık devlet tarafından sübvanse edilmemesi gerektiği belirtiliyor.

Yenilenebilir güçlerin yaygınlaştırılmasını finanse etmek için kullanılan EEG vergisinin azaltılması ve kademeli olarak kaldırılması istendi. Önergede ayrıyeten Alman ve Avrupa Tedarik Zinciri Yasası’na karşı oldukları belirtilirken, Almanya’daki düzenlemenin askıya alınması istendi.

‘BÜYÜK BİR YANILGI YAPIYOR’

SPD Eş Genel Lideri Lars Klingbeil, FDP’nin parti içi önergesine sert reaksiyon gösterdi.

Bild’e konuşan Klingbeil, “Çok çalışıp ülkeyi ayakta tutanların sırtından siyaset yapılmasına müsaade vermeyeceğiz. Hastanelerde, kreşlerde ya da şantiyelerde 45 yıl boyunca ülkemiz için çalışan herkesin kesintisiz emeklilik hakkı vardır. Bu hak, baki kalacaktır. Yeni istihdam yaratmak için bir şeyler yapılması gerekiyor. Hükümetteki bizler, bu bahiste sorumluluğu paylaşıyoruz. Fakat FDP, esnafın, hemşirelerin ya da bakıcıların durumu kötüleşirse iktisadın daha yeterli olacağına inanıyorsa, büyük bir yanılgı yapıyor demektir” biçiminde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Almanya bu sözlerle çalkalanıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin