2023’te 1,4 milyon turist sağlık için geldi! Türkiye, sağlık turizminde küresel merkez oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de turizmi çeşitlendirme çalışmalarına turizmi de büyük katkı sunuyor.

Bakanlığı bir açıklama yaparak sağlık turizmini geliştirmek için gerçekleştirilen faaliyetler, verilen destekler ve sektörün geldiği konumu rakamlarla dile getirdi.

Bakanlık Türkiye’nin küresel sağlık turizminden aldığı payın ve katma değerin arttırılması için çalışmalarımızı aralıksız sürdürülerek, küresel bir merkez olması hedefine vurgu yapıldı.

Verilen bilgilere göre, Türkiye’ye sağlık turizmi için en çok turist gönderen ülkeler aasında Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere Almanya, Birleşik Krallık, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Afganistan bulunuyor.

Fuarlara katılındı

tarafından, 2023 yılında sektör temsilcileri tarafından organize edilen 12 adet ticaret ve alım heyeti desteklenerek, Berlin ve Londra’da gerçekleştirilen sektörün önde gelen 2 fuarına milli katılım organizasyon gerçekleştirildiğini hatırlatıldı.

2023Te 14 Milyon Turist Saglik Icin Geldi Turkiye Saglik Turizminde Kuresel Merkez Oldu 0 Lhvc7Gql

“Sağlık turizminde markalaşma destekleniyor”

Ticaret Bakanlığı, sağlık seyahatlerinin hızla yaygınlaştığı günümüz dünyasında, küresel rekabet ortamından fark yaratarak, Türkiye ekonomisindeki sağlık turizminin katma değerini artırmak için faaliyetler geliştirdiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

Firmalarımızın uluslararası pazarlara açılarak, rekabet gücünü artırıp markalaşma yönündeki faaliyetleri desteklenmektedir.

“Heal in Türkiye web portalında 175 kurum yer alıyor”

Ticaret Bakanlığı destekleriyle hayata geçen ve Türkiye’nin sağlık turizmi sektöründeki markasının ve bu markaya bağlı bir tanıtım stratejisinin görünür yüzü olan “Heal in Türkiye” web portalında, günümüz itibariyle sağlık turizmi sektöründe faaliyet gösteren 175 kurum yer almakta ve portalda yer almak için yapılan başvurular her geçen gün artmaktadır.

2023Te 14 Milyon Turist Saglik Icin Geldi Turkiye Saglik Turizminde Kuresel Merkez Oldu 1 Dwlyd3Ap

“40 adet sağlık kuruluşu ile tüm ülkeler arasında 7. sırada”

Türkiye, medikal turist tercihlerine oldukça pozitif bir katkı sağlayan uluslararası kabul gören akreditasyonuna sahip 40 adet sağlık kuruluşu ile bu alanda tüm ülkeler arasında 7. sırada yer almaktadır.

“2023 yılı sonunda ise ülkemize gelen sağlık turisti sayısı 1,4 milyon kişi oldu”

Ülkemiz, 2022 yılı sağlık hizmeti ihracatında 1,9 milyar dolar elde etmiştir. 2023 yılı sonunda ise ülkemize gelen sağlık turisti sayısı 1,4 milyon kişi, sağlık hizmet ihracatımız ise 2,3 milyar dolara yükselmiştir.

2023Te 14 Milyon Turist Saglik Icin Geldi Turkiye Saglik Turizminde Kuresel Merkez Oldu 2 Oaeomgvf

“2023 yılında sağlanan destekler yüzde 281 artışla 733 milyon TL seviyesine yükseldi”

Ayrıca yine dünyanın en önemli turizm fuarlarına milli katılım organizasyonu gerçekleştirilerek, sektör temsilcilerinin katılım sağladığı 6 adet HİSER projesi destek kapsamında olup, 7 marka TURQUALITY kapsamında, 7 markaya ise Markalaşma programı kapsamında destek verilmektedir. Ticaret Bakanlığı tarafından, sağlık hizmetleri ihracatı sektöründe faaliyet gösteren firmalarımıza 2023 yılında sağlanan destekler ise yüzde 281 artışla 733 milyon TL seviyesine yükselmiştir.

Ticaret Bakanlığı, Türkiye’nin sağlık turizmdeki konumunu aktararak, ülke ekonomisine katma değer sağlayan bütün sektörlere destek programlarının sürdürüleceğini belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2023’te 1,4 milyon turist sağlık için geldi! Türkiye, sağlık turizminde küresel merkez oldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Giriş Yap

Almanya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin